Chceme norimberské procesy pro komunisty! Přes tisíc podpisů. Podepsán poslanec ODS a další

14.01.2020 18:05 | Zprávy

30 let od pádu železné opony vzniká iniciativa za potrestání zločinů komunismu na mezinárodní úrovni. Iniciativu za „norimberské procesy“ pro komunisty na internetu podpořila více než tisícovka lidí ze zemí bývalého východního bloku a badatelé a historici z celého světa. Z českých známých jmen podepsali dokument například historici z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, Peter Rendek a někdejší šéf ÚSTR a dnes poslanec za ODS Pavel Žáček.

Chceme norimberské procesy pro komunisty! Přes tisíc podpisů. Podepsán poslanec ODS a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vnučka maršála Koněva Jelena Gelijevna přišla položit květiny na Prahu 6 k jeho pomníku. Doprovázeli ji ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij nebo místopředseda KSČM Petr Šimůnek

Nové norimberské procesy pro komunisty po třiceti letech od pádu východního bloku? Podle článku na webu ČT24 cosi na tento způsob navrhuje mezinárodní skupina odborníků. Cílem by mělo být „dostatečné vyšetření a potrestání“ komunistických zločinů, ke kterým došlo v době studené války.

Článek upozorňuje na mezinárodní iniciativu za zahájení norimberských procesů pro komunisty, která zahájila činnost loni v listopadu (k dispozici na odkazu ZDE), a to při příležitosti třicátého výročí pádu režimu. Za iniciativou stojí italský vysokoškolský profesor Renato Cristin z univerzity v Terstu, který tuto myšlenku přednesl v italském senátu.

Výzvu podepsala více než tisícovka signatářů. V celkem desítce podepsaných Čechů lze nají dvojici historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Petra Blažka a Petera Rendeka nebo například historika a poslance Pavla Žáčka. Signatáři nicméně pocházejí z celého světa a zahrnují badatele, aktivisty, historiky, publicisty, v souvislosti s postkomunistickými zeměmi pak často i někdejší disidenty.

Podle bývalé ředitelky Platformy evropské paměti a svědomí zřízení právě při Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Neely Winkelmannové za třicet let od pádu komunismu ve střední a východní Evropě „nedošlo k žádnému srovnatelnému procesu hledání pravdy, spravedlnosti a usmíření“, který by snesl srovnání s norimberskými procesy. Podle článku ČT24 hájí Winkelmannová těmito slovy „potřebu ustavení nového tribunálu“.

Společný tribunál by mohl na zločiny komunismu uplatňovat aspekty mezinárodního práva, jelikož komunistické zločiny byly páchány pod kuratelou Sovětského svazu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

22:55 Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

„Spojené státy nás nemohou nutit sedět a poslouchat u jednacího stolu. Jsme nezávislá země,“ řekl pr…