Ve speciálním manuálu ministerstva se pak objevují rady typu: Zajistěte si dostatečný počet pořadatelů. Akci včas nahlašte. Monitorujte oblast okolo areálu, uvnitř instalujte informaci, kam se mohou návštěvníci obrátit, pokud zaznamenají podezřelý předmět. Nechybí ani ta, aby se všechny incidenty hlásily policii.
A právě těmto radám se organizátoři smějí. Jsou to podle nich obecná pravidla, která jim neříkají nic nového. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které funguje pod ministerstvem vnitra Milana Chovance (ČSSD), jimi přitom dokázalo zaplnit sedmnáctistránkovou brožuru. Jsou v ní mimo jiné i obecné fráze ze zákonů, jaké povinnosti mají organizátoři, obce nebo policisté.
„Chápu, že prevence je potřeba, chápu obavy, ale spíše mi přijde úsměvné, že se například v Berlíně něco stane a my rychle stavíme zátarasy a posíláme do ulic policisty. Spousta psychopatů útoky páchá pro rychlou slávu a zabránit jim stoprocentně nejde,“ zmínil organizátor hudebního festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice Josef Kašpar. Podle jeho slov by spíš ocenil konkrétní spolupráci s policií v místě.
Ministerstvo vnitra samozřejmě ústy ředitele odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Davida Chovance brožuru hájí. „Přehledně shrnujeme veškeré standardy, které obce či pořadatelé nejen musí udělat, ale také mohou přijmout ještě nad rámec současné legislativy,“ zmínil Chovanec.
- Kompletní brožura ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef