Na úvod přivítal přijetí protikuřáckého zákona. Tento zákon ochrání nekuřáky, což je podle Špidly správné. „Společnost bez solidarity nemůže existovat. To prostě nejde – jako nějaký shluk egoistů,“ vyjádřil svůj názor Špidla. Je si však také vědom, že solidarita nemůže být neomezená, především pokud jde o uprchlíky. S kolegy v Německu se proto dohodli, že musejí hlídat evropské hranice, a dohodli se ale i na tom, že pošlou peníze do Jordánska, aby odtud neprchali syrští a jiní běženci.
Před pár dny Špidla obdržel nejvyšší francouzské státní vyznamenání – prý za svůj příspěvek k evropské integraci, o kterou se vždy snažil. Se zájmem teď sleduje volby ve Francii. „Odhadnout, co se stane ve Francii v příštích měsících, je prakticky nemožné. Většina konvenčních scénářů počítá spíš s tím, že levice prohraje... Ale je ještě příliš daleko do voleb,“ upozornil expremiér. Nezapomněl přitom ani na radikální šéfku Národní fronty Marine Le Penovou. „Já si myslím, že Marine Le Penová představuje velmi nebezpečnou linii, a doufám pevně, že se tato linie neprosadí. Představuje temné linie francouzské politiky, které dosud neuspěly,“ doplnil k tématu Špidla.
Stranou jeho pozornosti nezůstala ani politická situace v Německu. Občané této země v sobě stále nosí vinu rozpoutání dvou světových válek a společnost se snaží upozaďovat radikální politiky ve společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp