V sobotu v poledne řekli Karlu Schwarzenbergovi sbohem lidé na Pražském hradě. V podvečer poté ještě proběhla vzpomínková akce v pražské Lucerně nazvaná Karel žije dál, na které promluvili mimo jiní i přátele a známí pana knížete.
Někdejší předseda Zelených Martin Bursík prozradil, jak Schwarzenberga lákal do vlády Mirka Topolánka. Prý chtěl mít po svém boku nějakého zkušeného politika, neboť prý tušil, že se u Zelených dříve či později přihlásí o slovo fundamentalisté a radikálové, kteří zde vyvolají napětí.
„Mám v sobě pořád takový pocit, že po listopadu 1989 jsme nedostatečně využili lidi, kteří byli nuceni odejít do emigrace. Buď byli vypuzeni, nebo prostě utekli před režimem. Takže tam už najdete tu spojku, proč Karel Schwarzenberg a později Jan Švejnar. Takže tímhle mě napadl Karel Schwarzenberg. Tušil jsem, že Zelení, to bude veliká divočina. Předpokládal jsem, že tam bude hodně radikálů, fundamentalistů a dříve, nebo později to napětí vznikne. Takže jsem taky stál o to mít vedle sebe v politice nějakého sparingpartnera, který by byl moudrý a rozumný a zkušený. A napadl mě Karel. Ani jsem v tu chvíli neřešil, jestli je v ODA,“ začal vyprávět v Lucerně.
„Šel jsem za Karlem a já jsem mu jako lesníkovi a hospodskému první nabídl Ministerstvo zemědělství a on mi řekl, že kdyby ode mě dostal motorovou pilu a svolení odřezat všechna ta chapadla těch vlivů, tak že by do toho šel. To já jsem mu samozřejmě nemohl dát. Takže jsme řekli, že zkusíme Ministerstvo zahraničí. I když jsme byli malá strana. Měli jsme šest poslanců. Ale ten volební systém byl nefér, měli jsme mít 12 poslanců,“ pokračoval Bursík.
Bursík to pak probral s Topolánkem a Topolánek na to kývl.
Jen měl prý jedinou podmínku, že se sejdou Topolánek, Schwarzenberg, Bursík a jeden euroskeptický poslanec, který při tomto setkání vytáhl větu, že Schwarzenberg nemluví pořádně česky a k tomu navíc žil v emigraci.
„A Karel tam tak seděl, poslouchal to a odvětil: „Na tyhle argumenty je náš rod od dob, kdy je povinnou četbou F. L. Věk, zvyklý.“
V jistou chvíli se část Zelených postavila proti Bursíkovi, poslanecký klub se mu prakticky rozpadl pod rukama a další osud vlády ODS, lidovců a Zelených byl nejistý.
Dnes už Bursík nevede Zelené, nýbrž LES neboli Liberálně-ekologickou stranu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák