Nedávno vyplavala na povrch informace o tom, že Donald Trump investoval vlastní finanční prostředky do akcií zbrojařské společnosti Raytheon, která vyrábí rakety Tomahawk, jež byly použity při nedávném americkém náletu na syrskou vojenskou základnu.
Po raketovém útoku v Sýrii hodnota akcií společnosti Raytheon na krátkou dobu “raketově” vzrostla. Obecně akcie firem zabývajících se vývojem obranných systémů a jiných zbraní, jako Boeing nebo General Dynamics, po zvolení Donalda Trumpa do pozice prezidenta Spojených států zvýšily svou hodnotu.
O možném konfliktu zájmů hovořil tým novinářů z “nezávislého globálního zpravodajského portálu” Democracy Now! s ředitelem zbraňového a bezpečnostního projektu při Centru pro mezinárodní politiku Williamem Hartungem.
V pátek vzrostla hodnota akcií společnosti Raytheon poté, co americké letectvo pro svůj vzdušný útok na syrskou vojenskou základnu použilo 59 raket Tomahawk, které od firmy Raytheon zakoupilo za 1,4 milionů dolarů za kus. Tento fakt přilákal pozornost veřejnosti z toho důvodu, že mezi akcionáře společnosti patří i prezident Trump.
“Pokud vím, tak Trump může pořád ještě vlastit nějaké akcie společnosti Raytheon, to alespoň vyplývá z jeho daňového přiznání. Samozřejmě jako s čímkoli jiným týkajícím se Trumpa, celé je to zahaleno do jakési mlhy, jelikož Trump ve svém daňovém přiznání zdaleka vše neuvádí,” zmínil v rozhovoru Hartung.
“Pravdou je, že téměř cokoli Trump udělá, tak může nějakým způsobem finančně obohatit jeho, jeho rodinu, či jeho nejbližší kruh. Jediný způsob, jak takové manipulaci zabránit, je donutit Trumpa, aby veškeré své zisky přiznával. Je to samozřejmě pobuřující, že máme člověka v čele armády, který profituje z vojenského konfliktu,” dodal expert.
William Hartung napsal nedávno knihu s názvem “Mohla by být válka s Íránem na agendě Washingtonu?”, ve které argumentuje, že válka s Íránem se nedá vyloučit.
“Říká se, že Mattis a McFarland jsou ti dospěláci, lidé z vojenského prostředí, kteří si moc dobře uvědomují důsledky války. Zároveň jsou to ovšem jedni z nejagresivnějších generálů naší generace. Mattis chtěl zaútočit na Írán během války v Iráku,” uvedl Hartung.
“Tito lidé již zatlačili na Jemen, kde máme více jednotek a dochází tam k více nalétům. Zároveň vyzbrojují Saúdskou Arábii, která vraždí tisíce lidí civilním bombardováním. Vnímají to jako nepřímý útok na Írán, který samozřejmě není žádnou hrozbou, ale tito lidé jsou přesvědčení o opaku.”
“Momentálně se snaží odstranit jednoho z hlavních spojenců Íránu v regionu, prezidenta Sýrie Assada. Nyní je otázka, jestli půjdou dále. Írán by přitom mohl vojensky odpovědět, není to zrovna malá země. Válka v Iráku by ve srovnání s vojenským konfliktem s Íránem vypadala jako procházka parkem,” dodal expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib