Tchajwanská armáda jako odezvu na čínskou vojenskou aktivitu vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly. Střední linie je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu.
Původní zdroj ZDE
Příčinou vyhrocení situace mezi Čínou a Tchaj-wanem byla úterní návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila 11 balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.
Čína vystřelila jedenáct raket do oblasti japonského pobřeží. Podle politologa Aleše Karmazina některé z vystřelených čínských balistických raket pravděpodobně přeletěly přes ostrov Tchaj-wan. Karmazin si myslí, že v přímý ozbrojený konflikt situace eskalovat nebude, i když je podle jeho slov vážná.
„Je to závažná situace, některé z těch raket velice pravděpodobně přes ostrov přeletěly. To samo o sobě je silná demonstrace čínské nelibosti. Zároveň to dává velkou možnost pro jakoukoli nehodu a potenciální eskalaci. Situace je vážná nejen z hlediska vystřelení raket, ale i z hlediska čínské reakce, která byla velice rychlá. Čína se jinak vždy snaží být nejrozhodnější a nejasertivnější na všech možných úrovních včetně rétoriky a včetně bezpečnostních kroků,“ uvedl pro CNN Prima News politolog.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek prohlásil, že vojenské cvičení čínské armády v okolí Tchaj-wanu představuje významnou eskalaci napětí: „Čína se rozhodla reagovat přehnaně a využít návštěvu paní Pelosiové jako záminku... Fakt je ten, že její návštěva byla poklidná. Neexistuje žádné opodstatnění pro tuto extrémní vojenskou reakci,“ uvedl
Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.