Senátoři ale na textu stanoviska nic nezměnili. Podle předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS) nátlak Číny vůči českým představitelům pokračuje.
„Díky aktivitám čínské ambasády a jejímu agresivnímu stylu dochází ke zhoršování vztahu ČR a Číny,“ uvedl Vystrčil. Zopakoval, že čínské velvyslanectví si stěžovalo na ministerstvu zahraničí na senátní poděkování za tchajwanský dar zdravotnických roušek nebo varovalo před gratulací tchajwanské prezidentce ke zvolení.
O postupu Číny v úterý mluvil Vystrčil i s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu ho ujišťovala o tom, že na interních setkáních zdůrazňuje čínským zástupcům, aby styl chování změnili. Také představitelé ministerstva zahraničí při jednáních zdůrazňovali čínským činitelům, že "jejich přístup je pro nás nepřijatelný a že ho nehodláme akceptovat".
„Veřejně se nic takového nedozvídáme, což si myslím že není správné. Dokud se neohradíme veřejně, mám pocit, že má ČLR ten dojem, že bychom mohli být dobrým lokajem tady ve středu Evropy a pomáhat realizaci jejich zájmů,“ dodal Vystrčil.
Další senátoři byli ve svých vyjádřeních ostřejší. Lidovecký senátor Zdeněk Papoušek řekl, že „peskování ze stran Číny je opravdu nechutné a do nebe volající“. Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska uvedl, že pročínská kampaň Kanceláře prezidenta republiky jde ruku v ruce s postojem čínské ambasády. Marek Hilšer z klubu Starostů uvedl, že se nelze nechat vydírat jakoukoli zemí, ve které vládne diktatura. Šéf senátního evropského výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL řekl, že by se nechtěl vrátit do období předlistopadového období vlády kolaborantů s cizí mocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk