BIS ve zprávě za rok 2018 uvedla, že loni vzrostla intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. Kontrarozvědka zopakovala varování před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy. Tyto příležitosti podle ní využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci a vyvolání dojmu u dotčené osoby, že Číně „něco dluží“.
Mluvčí ambasády na jejím webu uvedl, že obvinění ze strany BIS jen opakují předešlá konstatování bez předložení faktického důkazu. „Doufáme, že příslušný úřad (BIS) bude moct věnovat více pozornosti záležitostem, které přispějí ke vzájemné důvěře a spolupráci mezi našimi zeměmi místo vydávání zpráv založených na jednostranných spekulacích,“ konstatoval mluvčí.
BIS ve zprávě stejně jako před rokem upozornila na to, že k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylují i kariérní diplomaté. V kapitole o kyberbezpečnosti také zmiňuje, že české Ministerstvo zahraničních věcí čelilo několika druhům škodlivého softwaru, které lze s velkou pravděpodobností spojit s aktivitami čínské kyberšpionážní skupiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp