V roce 2019 bylo 70. výročí založení čínsko-českých diplomatických vztahů. V průběhu přátelských výměn za posledních 70 let mezi Čínou a Českou republikou vždy hrála důležitou roli spolupráce v oblasti ekonomické a obchodní. Vzájemná prospěšnost a win-win situace byly hlavními tématy této bilaterální spolupráce.
V posledních letech se obě strany chopily historických příležitostí k hospodářské globalizaci. Každá ze zemí uplatnila své porovnatelné výhody a země se aktivně vypracovaly k energetické spolupráci v oblasti obchodu, díky čemuž se rychle staly navzájem důležitými partnery. Čína se tak stala v současné době druhým největším obchodním partnerem České republiky. Je také jejím největším obchodním partnerem mezi partnery mimo Evropskou unii. Česká republika je zároveň druhým největším obchodním partnerem Číny v rámci střední a východní Evropy. Podle statistik uváděných Statistickým úřadem Evropské unie dosáhl dovoz a vývoz zboží z České republiky do Číny za posledních 20 let rychlého růstu, přičemž export rostl výrazně rychleji než import. Ve srovnání se situací v roce 1999 se český vývoz do Číny v roce 2018 zvýšil 42,3krát a dovoz z Číny se zvýšil 26,6krát. Průměrná roční míra růstu byla 21,9 % a 19,1 %.
Nelze však popřít, že má Česká republika v posledních letech velký deficit v obchodu s Čínou. Podle statistik Eurostatu (Statistického úřadu Evropské unie) činil v roce 2018 objem čínsko-českého bilaterálního obchodu 18 miliard amerických dolarů. Česká republika měla přitom schodek 13 miliard amerických dolarů. Tento schodek mezi Českou republikou a Čínou je výsledkem tržních procesů a je ovlivněn mnoha faktory. Jedním z nejzákladnějších důvodů je rozdílná dělba práce obou stran v globálním průmyslovém řetězci a také rozdíly v přírodním bohatství a rozdíl v postavení obou zemí. Jedním z ukázkových příkladů obchodních bilancí je obchodní bilance mezi Čínou, Českou republikou a Německem. V roce 2018 mělo Německo schodek v rozpočtu vůči České republice 12,2 miliardy amerických dolarů, přičemž Česká republika zaznamenala schodek vůči Číně 13 miliard dolarů. Zároveň schodek Číny vůči Německu dosáhl 25 miliard dolarů, a tím se vytvořil schodkový kruh mezi třemi zeměmi. Z tohoto kruhu je jasné, v jakých pozicích se země v rámci dělby práce v průmyslovém řetězci nacházely, ale už je těžké říci, která země z toho vyšla zkrátka a která z toho vytěžila.
Kvalitní a levné výrobky z Číny nejen výrazně snižují životní náklady českých rodin, ale zvyšuje se také jejich skutečná kupní síla. To zároveň prospívá českým společnostem ve snižování nákladů a zvyšuje se tím jejich globální konkurenceschopnost. Z pohledu spotřeby domácností podle odhadů Oxfordského ekonomického institutu pomohly čínské komodity USA v roce 2015 ke snížení spotřebitelských cen o 1 % až 1,5 %. I přes to, že se tato skutečnost vztahovala k situaci v USA, je možné tomu přisuzovat také určitou referenční hodnotu pro posouzení dopadu čínského zboží na české ceny. Pokud jde o dopad čínského zboží na český vývoz, tak nejpřesvědčivějším příkladem v ČR je dovoz a vývoz mechanických a elektrických výrobků. Podle statistik Eurostatu dosáhl český vývoz mechanických a elektrických výrobků v roce 2018 částky 81,133 miliard amerických dolarů, zatímco dovoz dosáhl 67,743 miliard amerických dolarů. Z této částky bylo 12,468 miliard dolarů získáno dovozem z Číny, což představuje 18,4 % světového dovozu mechanických a elektrických výrobků do ČR. Velké množství meziproduktů, jako jsou např. součástky dovážené z Číny, se po zpracování v České republice dále exportuje do Evropské unie a na další evropské trhy, což z objektivního hlediska podporuje vývoz ČR a její ekonomiku celkově.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový