Prvním z mýtů je prý ten, že cizinci berou Čechům práci. „Ve skutečnosti musí dát zaměstnavatelé přednost Čechům. Pouze pokud není místo možné obsadit Čechem (respektive občanem EU – stejné právo mají Češi v dalších státech EU), je možné zaměstnat migranta ze zemí mimo EU,“ argumentuje Člověk v tísni s tím, že podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí je využívání sociálních dávek migranty téměř nulové.
Není prý také pravdou, že by do Česka proudili nepřizpůsobiví imigranti a náboženští fanatici. Migranti z EU i mimo EU prý tvoří v České republice zhruba 4 procenta obyvatelstva, což je ve srovnání s ostatními státy Evropské unie velmi nízké číslo. „Většina imigrantů pochází z Evropské unie, nejvíce je Slováků. Jsou tedy oni těmi nepřizpůsobivými imigranty? Nebo náboženskými fanatiky? Nejvíce imigrantů, kteří přicházejí do Česka ze zemí mimo EU, pochází z Ukrajiny a Vietnamu,“ tvrdí Člověk v tísni s tím, že v tomto případě Úsvit používá v podstatě pouze prázdné fráze, které ale mají potenciál přitáhnout pozornost určitého spektra lidí. „Nebezpečí pak je v tom, že pronikají do veřejného diskurzu a vytvářejí umělá témata, která nejsou založena na realitě. Posunují také hranice toho, která vyjádření jsou ještě společensky přijatelná a která už ne,“ varuje obecně prospěšná společnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam