Poslanec SPD Zdeněk Kettner se v rámci ústních interpelací určených předsedovi vlády České republiky, vládě České republiky a ostatním členům vlády dotázal na informovanost české diplomacie.
Kettner připomněl víkendový projev slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) k příležitosti druhého výročí války na Ukrajině, v němž Fico prohlásil, že nedopustí, aby na Ukrajinu byli vysíláni slovenští vojáci – to podle něj plánovali vrcholní evropští představitelé.
„V médiích se rozpoutala bouře, že to je nějaká dezinformace a tak dále,“ řekl k Ficově projevu Kettner.
Názorně pak citoval slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS): „Nic takového jsem neslyšela ani nečetla.“
„Přesto bezprostředně po skončení tohoto summitu pan prezident Macron vystoupil a tato slova potvrdil svými výroky,“ odkázal Kettner na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v pondělí na pařížské konferenci o pomoci Ukrajině řekl, že vysílání pozemních vojsk členských zemí NATO na Ukrajinu nevylučuje.
„Proto se chci zeptat, znamená to tedy, že slovenská diplomacie má podrobnější a přesnější informace o probíhajícím summitu než diplomacie česká, čili nejsme úplně v popředí těch diplomatických zájmů? Nebo jsme ty informace měli, a co se týká vyjádření těch médií, tak my jsme to takzvaně vymetaforovali s tím, že jsme to nechali být,“ pokračoval Kettner. „Chci se tedy zeptat, kde je tedy pravda, zda tyto informace měla česká diplomacie ještě před zahájením summitu, nebo ne.“
Fiala v odpověď zdůraznil důležitost pařížského summitu. „Byla to diskuse nad tím, jak více, účinněji, efektivněji pomáhat Ukrajině, a z tohoto hlediska bych řekl, že byl i velmi úspěšný. Ta témata, která se tam řešila, souvisela právě s tímto hlavním cílem, tedy jak pomáhat Ukrajině,“ řekl premiér s tím, že má radost, kolik pozornosti se dostalo tzv. české iniciativě. Tedy jakým způsobem zajistit v krátkém čase dostatek munice pro Ukrajinu a jak překonat období do doby, než se navýší výroba obranného průmyslu na území Evropské unie. „Jsem rád, že k té české iniciativě se přihlásilo postupně asi patnáct zemí.“
Až pak se vyjádřil k osobě francouzského prezidenta. Jeho projev byl podle něj pouze „minimálním tématem“ summitu. „Ano, na okraj toho summitu a řekl bych, že to z hlediska času bylo opravdu minimální téma, byl zmíněn i ten nápad pana prezidenta Macrona na to, zda by bylo třeba užitečné, aby někteří vojáci třeba Francie byli na území Ukrajiny, ne aby tam bojovali, ale aby třeba pomáhali s výcvikem nebo něco podobného. Naprostá shoda zemí byla ta, že o tom dál nebudeme mluvit ani uvažovat, že to není téma, protože prostě pro naprostou většinu zemí je tato myšlenka nepřijatelná,“ uvedl Fiala a v závěru všechny uklidnil, když prohlásil, že „nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.