Jaroslav Kmenta má za to, že Karel Gott byl člověk, který na jedné straně dokázal podepsat Antichartu, a hlasitě a velmi viditelně se tak postavit na stranu normalizačních komunistů, ale současně byl schopen nazpívat píseň „Kam tenkrát šel můj bratr Jan“, kterou odkazoval na oběť Jana Palacha. Komunisté rádi využívali Gotta jako jistou ikonu svého režimu, ale současně se o slavného zpěváka zajímala komunistická Státní bezpečnost. Kmenta poznamenal, že byl pod drobnohledem StB kvůli svým stykům s veksláky.
„Teď chce Karla Gotta marketingově využít premiér Andrej Babiš. Jeho vláda mu chce vystrojit státní pohřeb, ačkoli to dosud byla výsada exprezidentů. A i to má svůj historicko-politický rozměr a rozporuplnost. Premiér Babiš kolaboroval s komunistickým režimem. Jako agent Bureš podle záznamů spolupracoval s totalitní policií StB. S tou StB, která Gotta kdysi vyšetřovala kvůli údajným valutovým machinacím,“ napsal Kmenta v textu uveřejněném na serveru Seznam Zprávy.
Investigativní reportér se prý v roce 2007 pokoušel zjistit o údajných kontaktech Gotta s veksláky víc informací. Ptal se ho prý i na lidi kolem zavražděného kmotra Františka Mrázka. Gott se prý notně rozzlobil. Rozlítil ho novinářův dotaz, proč byl v osmdesátých letech „tajně“ majitelem jeho vily král veksláckého obchodu s hodinkami Miroslav Provod.
„‚Neznám důvod, proč bych měl teď něco vysvětlovat. To se vysvětlilo, hotovo, tečka. Končím. Ještě něco o muzice máte? Jaké bylo vlastně vaše jméno?‘ odpověděl. ‚Jmenuji se Kmenta. V novinách se věnuji převážně kauzám z politiky nebo policie. Proto zkoumám i minulost Mrázka,‘ odpověděl jsem mu. ‚Aha. Tak až budete na oddělení kultury, tak vám budu rád odpovídat,‘ sdělil mi Gott a zavěsil telefon. Kolegům pak v jiném rozhovoru řekl, že jsem čiré zlo,“ prozradil Kmenta.
Gott by podle novináře uspěl i v jiných zemích. Kdyby se narodil jako Brit, možná by se dnes honosil šlechtickým titulem. Ale nežil ve Velké Británii. Narodil se v té části Evropy, přes kterou se v době jeho života přehnaly dva totalitní režimy, což jeho život ovlivnilo. Jako úspěšný umělec si tak podle Kmenty Gott zaslouží pohřeb se státními poctami, ale ne státní pohřeb.
„Karel Gott si zaslouží úctu, nikoli však oslavu vytvořenou marketingovou divizí Babišova kabinetu. Středečním mimořádným zasedáním vlády dělá Babiš vše pro to, aby Gottův odkaz pošramotil – minimálně u té části společnosti, která uznávala jeho pěvecké kvality, ale která ho zároveň v mravní rovině viděla jako symbol bývalého režimu či zasloužilého a později národního umělce,“ shrnul Kmenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp