Co má společného Ital, Francouz a Rus? Levná data. Za 1 GB dají zlomek toho, co Čech

01.11.2024 10:32 | Monitoring

Levná mobilní data v Česku? Zdaleka ne. Společnost We Are Social provedla průzkum trhu, aby zjistila, jak se ve světě liší cena za 1 GB mobilních dat. Česká republika se v grafu svými cenami ocitla ve společnosti bohatých států, jako je jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada a další. Ale bez toho, aby tomu odpovídaly i české mzdy.

Co má společného Ital, Francouz a Rus? Levná data. Za 1 GB dají zlomek toho, co Čech
Foto: usetreno.cz
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

Po celém světě se každý den miliardy lidí spoléhají na své mobilní telefony. Pokud jde o cenu mobilních dat, náklady v jednotlivých zemích se mohu výrazně lišit. Ukazuje to graf, v němž jsou použity údaje společnosti We Are Social, která ve své analýze porovnala průměrnou cenu 1 gigabajtu (GB) mobilních dat (v USD) od ledna 2024 v 52 zemích světa. Celosvětová průměrná cena za 1 GB mobilních dat činí přibližně 60 korun.

Česká republika se mezi dvaapadesáti zeměmi umístila na 9. místě s průměrnou cenu téměř 73 korun za 1 GB mobilních dat. Před ní jsou bohaté země, jako je Japonsko (v přepočtu 81 korun), Norsko (95 korun), Spojené arabské emiráty (107 korun), Jižní Korea (přibližně 117 korun), Kanada (125 korun), Nový Zéland (137 korun). Na chvostu najdeme Švýcarsko, s nejvyšší průměrnou cenu za 1 GB mobilních dat v přepočtu zhruba 170 korun. Následují Spojené státy (zhruba 140 korun).

Podobnou cenu jako Česká republika má za 1 GB mobilních dat také Řecko, které se umístilo hned za námi na 10. příčce, v přepočtu zaplatí průměrně 65 korun.

Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem se řadí například Polsko a Rusko, kde se průměrná cena pohybuje okolo 6 korun za 1 GB mobilních dat, dále Francie s necelými 4 korunami za 1 GB mobilních dat či Itálie s náklady 2 koruny.

Nejlevnější mobilní data nabízí Indie (v přepočtu dvě koruny) a Izrael (necelá koruna za GB). V Izraeli, kde tři čtvrtiny obyvatel vlastní chytrý telefon, snížila ceny intenzivní konkurence mezi poskytovateli. V této zemi je také míra rozšíření chytrých telefonů na trhu vyšší než ve Spojených státech. Podobně i v Indii je velká konkurence hlavním faktorem, který udržuje nízké náklady.

Zajímavá je také grafika, vycházející ze statistik služby Cable.co.uk, která monitoruje průměrně ceny 1 GB mobilních dat v 237 zemích po celém světě. Měření proběhlo od června do září 2023 a průměrné náklady na jeden gigabajt (1 GB) byly vypočteny z více než 5 600 mobilních datových tarifů po celém světě.

Podle těchto statistik stojí v Česku 1 GB v přepočtu necelých 73 korun. Vidět zde jsou znatelné rozdíly v porovnání s našimi sousedními státy. V Polsku se průměrná cena pohybovala pouze okolo 8 korun za 1 GB mobilních dat, v Rakousku necelých 12 korun, v Německu byla cena 50 korun a na Slovensku téměř 63 korun.

Levná mobilní data má podle těchto statistik Francie – necelých pět korun za 1 GB mobilních dat nebo také Rusko s cenou témě šest korun.

Výzkumníci poukazují na několik klíčových faktorů, které vysvětlují rozdíly v nákladech na mobilní data v jednotlivých zemích. Existující infrastruktura nebo její nedostatek. Většina mobilních sítí se však spoléhá na pevné připojení. Země s existující infrastrukturou proto mohou nabízet mobilní tarify s větším objemem dat za nižší cenu. To je případ Indie a Itálie. Země s minimální nebo žádnou infrastrukturou se spoléhají na dražší alternativy připojení, jako jsou satelity, a náklady se obvykle přenášejí na spotřebitele.

Dalším důležitým prvkem je nízká spotřeba dat: Země se špatnou infrastrukturou mají tendenci využívat méně dat. U mobilních tarifů, které nabízejí menší datové limity, bývají celkové průměrné náklady na GB vyšší. Nebo půměrný příjem spotřebitele – relativně bohaté země mají tendenci účtovat za mobilní služby více, protože obyvatelé si obecně mohou dovolit platit více a náklady na provoz sítě jsou vyšší. To je patrné v zemích, jako je Kanada nebo Německo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nejen data, my máme nejdražší snad úplně všechno. Banánová republika., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 01.11.2024 11:09:35
Vysoké daně a ceny + nedostupné byty = dílo fialové sebranky

|  5 |  0

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…