Generace lidí, kterým stačí být 24 hodin denně on-line…
Motto: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má bejt to, co je, a ne co není, jak tomu v mnoha případech je“.
Proč jsem si zvolil ono moudro Jana Wericha? Jednoduše proto, že se s ním celý život ztotožňuji a snažím se podle něho chovat. Zvláště pak v mezních situacích. Pro pochopení mé dnešní úvahy, kterou svěřuji Parlamentním listům, dovolte ještě citovat z cestopisu Ernesta Hemingwaye, nositele Nobelovy ceny za literaturu Zelené pahorky africké – „Muž, který jedinkrát v životě opravdově miloval ženu a zemi, prožil výjimečné štěstí a je lhostejné, zemře-li potom“.
Jistě, mnozí řeknou a co tím chtěl básník říct? Odpověď je jednoduchá na pochopení a složitá na vysvětlení v kontextu dnešní doby, respektive hodnot Západu. Předložím čtenáři tohoto svobodného média závěry, ke kterým jsem dospěl denním studiem metodou zúčastněného výzkumu, který nás učili na brněnské sociologii u profesora Iva Možného, pozdějšího rektora.
Tak za prvé – západní společnost je v hluboké krizi a žádné skutečné hodnoty nemůže světu nabídnout, protože je nemá.
Za druhé – západní společnost nemá svoji identitu, mimo promile politiků, poslanců, úředníků a služebníků unii, které spojuje pocit moci a přístup k majetku.
Za třetí – rozšířila se autocenzura, zejména ve veřejném prostoru, ale i v pracovních kolektivech a jako novum ve srovnání před listopadem 1989 postupuje do rodin a rozděluje je. To je pro zdravý vývoj společnosti opravdu velký problém. Nová generace si neutváří vzorce jednání podle svých rodičů a prarodičů, stejně tak klesá vliv školy a přijímání vzorů z historie.
Za čtvrté – zásadním způsobem roste vliv elektronické komunikace, která nerozlišuje hranice uvnitř kontinentu, a dokonce ani hranice kontinentů a rovněž má svůj podíl na ztrátě identity.
Sečteno a podtrženo, roste generace svým způsobem umělých, naprogramovaných lidí, kterým stačí být 24 hodin denně on-line. To znamená mobil, který je informačně zcela ovládne. Tento proces pohlcuje především mladé lidi, ale vlastně všechny věkové vrstvy. Je obtížné domyslet, co se stane, až se přidá umělá inteligence a její majitelé. Jak uvedl na setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově Petr Blahynka, bývalý spolupracovník Františka Čuby z legendárního JZD Slušovice: „Dnes skupina zhruba dvou tisíc lidí vlastní 60 procent majetku celého světa.“ Ale na zemi žije 8 miliard lidí a z nich neznatelný podíl, co do počtu vzato na poměry naší republiky malý městys, si s nimi, s celou planetou Země, může dělat v podstatě co libo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora