Šéf ÚZIS Dušek připomíná, že nákaza se u malých dětí v jednu chvíli dostala nad úroveň nákazy v populaci. „To jsme tu nikdy neměli. Já, který nejsem žádným příznivcem masivních a plošných opatření, si myslím, že po Novém roce jiná možnost nebyla, a to, že se to v březnu zavřelo, vedlo k redukci nákazy,” zastává se opatření, která zavedla vláda s cílem zpomalit šíření nemoci covid-19.
Zatímco kompletní zavření škol začátkem března podle Duška mělo smysl, v případě zavírání škol v loňském roce si to tvrdit netroufá. „Takhle bych asi neodpovídal pro období jara minulého roku či podzimu. Po bitvě je ale každý generál, kdo to tehdy věděl?” uvedl Dušek.
- Původní zdroj ZDE
Kabinet čelil kritice, že tvrdá opatření se nevyhnula ani školákům, čímž jejich budoucnost je výpadkem vzdělávání ohrožena. Zatímco průmysl fungoval dál, u škol se podle některých názorů opatření rozvolňovala zbytečně pomalu.
Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že před uzavírkou školských zařízení odhalovali hygienici několik stovek nakažených dětí týdně. Křivky začaly klesat až v době po zavření škol, s tím šla ale ruku v ruce také tvrdá restriktivní opatření v podobě lockdownu s omezením pohybu.
Vyšší ročníky ZŠ a střední a vysoké školy byly po většinu letošního školního roku na distanční on-line výuce. V lednu chodili do škol pouze žáci prvních a druhých tříd ZŠ či speciálních škol a také děti z mateřských škol. Všechny školy pak kabinet kvůli horšící se epidemické situaci plošně zavřel k 1. březnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab