Nejviditelnější je podle Bureše kampaň hnutí ANO, Pirátů a hnutí SPD. „Mně se zdá, že nejvíce je zatím vidět kampaň hnutí ANO, Pirátů a hnutí SPD, ostatní téměř nevidím. Kdo není vidět, má potom velkou nevýhodu v samotném volebním souboji. To je první věc. Druhá je, že zatím můžeme jako formu kampaně vidět pouze billboardy u silnic, sem tam nějaký mítink. Pokud se o nich dostanou informace do médií, tak jsou omezeny lokálně, a tím i jejich dopad. Potom se samozřejmě očekává, jaké budou televizní debaty, ale to zatím neproběhlo,“ zhodnotil předvolební souboj do Poslanecké sněmovny politolog.
Velkou roli v tom dle jeho názoru mohou hrát finance: „Bez peněz moc kampaně neuděláte. Zvlášť, pokud stále platí, že důležité prostředky, kterými se politici mohou připomínat veřejnosti, se musí platit,“ vysvětlil a zmínil například reklamu formou letáků do schránek, billboardů u silnic nebo setkání s voliči. Připomněl také, že u mladé generace hrají velkou roli sociální sítě, kde je kampaň intenzivnější, a přitom není tak nákladná. „Neodvažuji se odhadnout, kolik to stojí v porovnání s tradičními prostředky komunikace s voliči. Obecně v současné době platí, že všechny strany s výjimkou hnutí ANO mají poměrně málo peněz, takže v tomto smyslu bude asi každá šetřit.“
Premiér se staví do role oběti
Premiér Andrej Babiš se ve své kritice často dotýká svých politických soupeřů, a naopak. Piráti se Starosty a nezávislými, ale i koalice SPOLU, tvrdí, že si Babiš zvolil jako nepřátele ty, jichž se ve volbách obává. Jan Bureš ale tvrdí, že je to sám premiér, kdo se pasoval do jakési role pronásledované osoby. „Už jeho plakáty a billboardy typu ‚přečtěte si moji knihu, než to zakážou‘, jsou naprostá absurdita. Nikdo tady nikomu nezakazuje něco publikovat nebo vydávat. On se sám staví do role někoho, kdo je v nebezpečí, ale on je tím, kdo drží v rukou moc. Opozice žádnou moc nemá a ani nemá sílu ho pronásledovat či něco podobného. Jde o marketingovou kampaň hnutí ANO, kterou někdo vymyslel uměle, poradil ji premiérovi, ten ji schválil, a tak ji dělají. Ale on sám se staví do role pronásledované oběti. To, že to může na voliče fungovat, nezpochybňuji. Asi může, ale je to celé úplně uměle vyvolané jeho strategií,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Bureš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová