„Virus tu bude, můžeme se vztekat, jak chceme, ale život nejde dlouhodobě zavřít a ani virus. K imunizaci musí dojít. Musíme teď hlavně virus zbrzdit, aby to náš nemocniční systém utáhl,“ uvedl Čunek.
„Nyní máme dostatek lůžek a dostatek náhradních kapacit, vytvořili jsme je v různých areálech, v hotelech a dalších. Lůžka pro nejtěžší pacienty jsou zaplněná z poloviny,“ pokračoval s tím, že všechny zlínské nemocnice již mají dvě až tři oddělení pro covidové pacienty.
Co však může brzy výrazně chybět, je personál. „Kraj počítá, kolik má v nemocnicích volných pracovních pozic a kolik mediků by mohl poslat do jednotlivých zařízení, abychom doplnili sestry, které odejdou na ošetřování členů rodiny, když děti zůstaly doma,“ pokračoval.
Podle Jiřího Čunka je potřeba zajistit pracovníkům v integrovaném záchranném systému a sociálních službách maximální servis, aby mohli pokračovat v boji s koronavirem.
„Vytvořili jsme podmínky, abychom jim děti mohli ráno odebírat. Je vytvořený systém, kdy je budeme vodit do školy a do školek, jenom abychom je udrželi v práci,“ popsal.
Tato služba by prý měla fungovat především pro sestry, které slouží na odděleních ARO. „Ty ARO sestry mají tak výraznou specializaci, že je nenahradí ani lékař. S ohledem na ně musí dojít k vylepšení celého systému,“ doplnil hetjman.
Dnes byl první den, kdy si vyzkoušeli, že tento systém skutečně funguje. „Funguje to, a dokonce budeme přidávat další školy, kde bude postaráno o děti maminek, které potřebujeme u těchto lůžek,“ uzavřel končící hejtman Zlínského kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab