Ďábelský plán. Brusel chce z rozhodování vyšachovat vlády i EP, a zkouší to přes tabák

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.10.2023 9:00 | Komentář

Koncem listopadu se bude v Panamě konat 10. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (FCTC), známé pod zkratkou COP10. Rozhodovat se bude zejména o alternativních tabákových výrobcích, jako je zahřívaný tabák a elektronické cigarety, jejich regulaci a zdanění ve srovnání s klasickými cigaretami. Mezi účastníky konference bude i delegace zástupců Evropské komise.

Ďábelský plán. Brusel chce z rozhodování vyšachovat vlády i EP, a zkouší to přes tabák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Ta chce nyní ovšem od členských zemí EU mandát k tomu, aby mohla všechny členské země zastupovat a následně závěry panamské konference, ať již budou jakékoliv, rovnou překlopit do podoby zákona. A tím obejít jak Evropský parlament, tak ministry vlád členských zemí EU. A zřejmě se nemá jednat o jednorázový akt, Evropská komise může tento mechanismus později aplikovat na přijímání zákonů i v dalších oblastech, například v legislativě týkající se zdravotnictví, ekologie a potravin.

Informaci přinesl italský list La Verità. Ten detailně popisuje plán Komise, respektive zejména Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin známého jako DG Sante vedené komisařkou Stellou Kyriakidesovou. Dokument, který viděl list La Verità, jasně vyjadřuje postoj, jenž se Brusel rozhodl zaujmout k COP10. V praxi se Komise rozhodla, že chce plně implementovat doporučení o kouření, která vyplynou z panamské konference (jakkoliv pravděpodobně budou tato doporučení kontroverzní, ale toto téma si zaslouží vlastní materiál). Chystají se tak podkopat rozhodovací modely Evropské unie, jak jsme ji dosud znali. DG Sante nejprve vysvětluje, že EU musí mluvit jedním hlasem. Dalším bodem je, že to, co se na panamské konferenci bude rozhodovat, bude muset být začleněno do komunitárních procesů jako „akty s právním účinkem“. Přeloženo do obecné češtiny tedy jako zákonná ustanovení ve všech ohledech. A nakonec, úředníci komisařky Kyriakidesové výslovně požadují pravomoc vyjednat na místě závěry, které se budou odchylovat, a to i podstatně, od návrhů odsouhlasených členskými státy EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

.!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekudli , 02.10.2023 10:08:12
O nás bez nás už jsme zažili. Už nikdy více. Nepotřebujeme světovládu globalistu.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…