„Musíme nadále dávat naprosto jasně najevo, že budou pokračovat sankční balíky, že budeme přitvrzovat a že budeme dál tlačit na ruskou ekonomiku, aby nemohla financovat válku,“ říká Věra Jourová s tím, že dál musíme pokračovat v podpoře dodávek zbraní a poskytovat finanční pomoc na Ukrajinu.
Dosud se státy Evropské unie dohodly na devíti sankčních balíčcích. Desátý se očekával v pátek u příležitosti výročí, ale kvůli střetům členských zemí se jeho přijetí oddaluje. „Polsko dalo veto kvůli podle Poláků nízkému nebo nedostatečnému zákazu exportu umělého kaučuku a musí se dohodnout nejspíš s Itálií, protože mezi těmito dvěma zeměmi tam byl nějaký střet,“ přiblížila.
„Je to poměrně běžný moment při vyjednávání věcí, které vyžadují jednomyslnost, že některé státy mají potřebu z hlediska svých národních zájmů nebo z nějakého důležitého důvodu mít jiné stanovisko než ty ostatní. Musí se zkrátka jednat, dokud se nedocílí kompromisu,“ podotkla.
„Nelze očekávat, že se ruská agrese ekonomickými sankcemi zastaví. Sankce budou mít střednědobé až dlouhodobé dopady na ruskou ekonomiku, aby se neustále snižovala možnost Putina financovat válku,“ řekla Jourová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab