„Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ řekl premiér. Podle něj je evidentní, že po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny. „Myslím si, že teď na podzim před těmi volbami a určitě i po volbách musíme vést intenzivní veřejnou debatu o tom, jak budeme postupovat, abychom se neocitli na periférii EU, abychom se udrželi v jádru EU,“ uvedl Sobotka.
Být v eurozóně neznamená prosperitu
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co myslí o slovech Sobotky a Štěcha. Velká část politiků, kteří odpověděli, přijetí eura odmítá. Česká republika by přišla o základní páky, jak ovlivňovat svou ekonomiku, a musela by platit za zadlužené státy, či dokonce i banky eurozóny. Pro jsou vesměs zástupci ČSSD a TOP 09.
„Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a zemí, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky. Pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Naše banky jsou ve skvělé kondici, a pokud by někde v EU bankrotovala nějaká banka, tak bychom se museli na tom finančně podílet,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.
„No, je evidentní, že pan předseda Sobotka už nepočítá s tím, že bude předsedou vlády. Zavedení eura totiž mimo jiné znamená, že se naše vlast zbavuje jednoho z důležitých ekonomických nástrojů na řízení hospodářství a stává se více závislou na bruselské nekompetentní administrativě a zbavuje se další části své suverenity,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík