Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ukrajinské síly postupují ve čtyřech směrech, včetně postupu u Bachmutu, na západě Záporožské oblasti a na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti. Ukrajinské síly od zahájení ukrajinské protiofenzivy 4. června osvobodily devět osad a 160 kilometrů čtverečních území.
Ruští prováleční blogeři tvrdí, že Ukrajinci podnikli v noci 4. července sérii raketových útoků na sklady pohonných hmot, maziv a dalších zásob ruských okupantů v okolí okupovaného Doněcka. Podle britského ministerstva obrany se Ukrajinci pokoušejí vyhladovět a roztáhnout síly ruských agresorů.
Také Rusové využívají k útokům rakety. V noci na čtvrtek je odpálili mimo jiné i na Lvov, město na západě Ukrajiny. Jedna z civilních budov dostala přímý zásah. Podle ukrajinských úřadů po útoku zůstali nejméně tři mrtví. O „smrtícím raketovém útoku“ informovala anglicky mluvící čtenáře zpravodajská stanice CNN.
„V současné době pracujeme v sutinách. Samozřejmě jsou tam zranění a mrtví. Takto se do Lvova dostal ruský svět,“ řekl Maksym Kozytskyj, náčelník lvovské oblastní vojenské správy. Starosta Lvova Andrij Sadovyj ve videu zveřejněném na telegramu uvedl, že pod troskami mohou být další lidé. „hlavním cílem Ruska je zničení ukrajinského lidu... Ale my zvítězíme,“ uvedl také starosta. Na tuto část jeho projevu upozornila britská veřejnoprávní stanice BBC.
„Mnoho pokojů, bytů bylo poškozeno, okna v mnoha budovách byla vyhozena do povětří a mnoho aut bylo poškozeno,“ řekl také starosta, když stál na místě útoku.
„Rusko již několik měsíců provádí smrtící raketové útoky a útoky drony na ukrajinská města, které často zasahují civilní cíle a způsobují rozsáhlé výpadky proudu. Jen minulý týden zahynulo 13 lidí – včetně dětí – při útoku na restauraci a nákupní centrum v Kramatorsku, městě na východě Ukrajiny, které se nachází v blízkosti Ruskem okupovaných částí země,“ napsala k tématu BBC.
Prezident Volodymyr Zelenskyj přislíbil „hmatatelnou“ odpověď na noční útok „ruských teroristů“.
CNN také s odvoláním na ukrajinské ozbrojené síly uvedla, že na východě země došlo k nejméně třiceti střetům s ruskými agresory.
Mezitím se Rusové a Ukrajinci nadále obviňují z toho, že spustí nějakou bojovou operaci u Záporožské jaderné elektrárny, čímž mohou ohrozit bezpečnost nejen na Ukrajině, vyvoláním radiačně nebezpečné situace. ISW však tvrdí, že ve skutečnosti není příliš pravděpodobné, že dojde k útokům. Analytici institutu tvrdí, že stupňování slovních útoků kolem Záporožské elektrárny je jen součástí širší ruské informační operace, jejímž cílem je znejistět jak Ukrajinu, tak Západ.
Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi 5. července prohlásil, že experti MAAE požádali o přístup ke čtyřem reaktorům elektrárny, aby zjistili, zda jsou u nich umístěny ruské výbušniny, jak v minulosti několikrát naznačili Ukrajinci. Podle ISW není příliš pravděpodobné, že by Rusové experty MAAE k reaktorům pustili. Satelitní snímky přitom dokládají, že na střeše reaktoru č. 1 jsou umístěny podezřelé objekty, jen nelze s neochvějnou jistotou říct, že jde o výbušniny.
Ukrajinci také tvrdí, že Írán dodává i dál Rusku drony. Konkrétně má jít o 1800 dronů, z čehož 1600 kusů představují sebevražedné drony Šahíd a 200 dronů je blíže nespecifikovaného typu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.