Polský premiér Mateusz Morawiecki, český premiér Petr Fiala (ODS) a slovinský premiér Janez Janša v tomto týdnu vyrazili do Kyjeva a jednali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o další pomoci, kterou poskytnou jeho zemi. Dali také jasně najevo, že jednoznačně podporují svobodnou Ukrajinu v boji proti ruským agresorům.
Polští politici v posledních dnech přišli s celou řadou návrhů, jak pomoci Ukrajině nebo jak ztížit život Rusku, které válku proti Ukrajině vyvolalo. Ještě při návštěvě Kyjeva, kam jel také polský vícepremiér Jaroslaw Kaczyński, přišel tento politik s návrhem, aby humanitární koridory, které mají sloužit jako kanály pro odchod civilistů z těžce zkoušených ukrajinských měst, která čelí ruské palbě, chránili vojáci OSN, případně vojáci NATO.
Polsko také přišlo s návrhem, že ukrajinským vojákům poskytne své stíhačky Mig-29 a samo bude poptávat modernější stíhačky od svých amerických spojenců. Ukrajinská vláda by takovýto plán uvítala, protože ukrajinští piloti umí s Migy létat, takže by je mohli okamžitě využít. Polsko navrhovalo dostat stíhačky na Ukrajinu přes některý ze států, který stojí mimo NATO, např. přes Kosovo. Administrativa USA však tento plán odmítla.
Teď polský premiér Morawiecki přišel s dalším nápadem. Volá po obchodní blokádě Ruské federace ze strany Evropské unie. Informuje o tom agentura Reuters.
„Polská vláda žádá co nejrychlejší zařazení obchodní blokády mezi protiruské sankce,“ žádá podle Reuters Morawiecki s tím, že další zvýšení ekonomického tlaku na Rusko ze strany EU snad přiměje vládu v Moskvě uvažovat o tom, že invazi na Ukrajinu zastaví. „Musíme Rusku ukázat sílu,“ prohlásil Morawiecki.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.