Návrh zákona o této tajné službě předložilo ministerstvo vládě. Povolení by vydával příslušný soudce vrchního soudu. Proti návrhu však již nyní zaznívají kritické hlasy z řad koaličních i opozičních politiků.
Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) návrh reaguje na bezpečnostní hrozby. Stát má dle jeho názoru povinnost na ně reagovat. „Musíme k tomu mít jak účinné prostředky, tak adekvátní zákony,“ zdůvodňuje a žádá, aby standardní odborná diskuse byla dokončena bez emocí.
Politici především varují před bezbřehými pravomocemi rozvědky. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák nově navrhované kompetence však schvaluje. Ale upozorňuje i na to, že služba musí být spojena s účinnou kontrolou, která však není vhodně nastavena. Chybí totiž zákon o kontrole zpravodajských služeb.
Proti novince však vystupuje poslankyně ODS Jana Černochová. „Nevidím jediný důvod, aby v novém zákoně měl ÚZSI oprávnění působit i jako civilní rozvědka v ČR, protože si v tomto ohledu bude konkurovat s BIS,“ řekla. Novinka se nelíbí ani poslanci Jeronýmu Tejcovi (ČSSD). „Od toho jsou jiné služby, zejména BIS, takže bych se spíš zaměřil na posílení kapacit, zejména personálních, a případně i další posílení investic, které se už nyní děje v BIS,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef