Průzkum společnosti INSA ukazuje, že pro stále více Němců je akceptovatelné odevzdat hlas národovecké Alternativě pro Německo (AfD), kterou i nejčtenější německý list Bild označuje za „krajní pravici“. V týden starém průzkumu od stejné společnosti měla AfD 19 %.
Největší politickou silou v Německu zůstává CDU/CSU s 32 % hlasů, která před týdnem měla 33% podporu.
Nejsilnější současní vládní strana sociální demokracie (SPD) se těší podpoře 15 % Němců. Zelení setrvávají na 10 % a liberálové z FDP si drží důvěru 4 % Němců. Výrazně levicová Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) má důvěru 10 % voličů a postkomunistickou Die Linke by momentálně volila jen 2 % voličů.
Šéf INSA Hermann Binkert pro Bild poznamenal, že v tomto rozložení sil bude velmi těžké složit vládu bez AfD. Pokud ostatní strany budou trvat na tom, že AfD do vlády nepustí, jen těžko budou hledat většinu.
Podle pořadu Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD do toho na předvolebních mítincích hodně šlapala i již zmíněná Sahra Wagenknechtová, která byla hodně vidět. A že skutečného kandidáta (v Braniborsku) Roberta Crumbacha téměř nikdo nezná. „Jejím tématem je mír. Mír na Ukrajině, kterého lze dosáhnout pouze diplomatickou cestou. BSW odmítá vojenskou podporu Ukrajiny a varuje před umístěním amerických raket v Německu. Podle průzkumů je pro braniborské voliče druhým nejdůležitějším tématem mír. Nevadí jim, že na něj má zemská vláda jen malý vliv,“ napsalo k Sahře Wagenknechtové Tagesschau.
Nejstěžejnějším tématem voleb pro braniborské voliče je však migrace, což je problém nejvýrazněji akcentovaný právě Alternativou pro Německo. „Německo je zemí Němců a mělo by to tak zůstat.“ To je postoj, který podle pořadu Tagesschau zastávají právě voliči AfD a tato strana u nich boduje. Vedle toho ale chtějí i odklon od Green Dealu, návrat k uhlí a posílení jaderné energetiky.
Dietmar Woidke, dosavadní předseda zemské vlády a hlavní kandidát SPD, nad tím podle zpravodajského pořadu může jen kroutit hlavou, protože Braniborsku se hospodářsky relativně daří, vznikají nová pracovní místa, ale AfD přesto boduje. „Woidke potvrdil záměr odstoupit v případě volebního vítězství AfD. Vsadil vše na jednu kartu: na sebe. Svůj politický osud spojil s výsledkem voleb. Pokud se SPD nestane nejsilnější stranou, nebude již k dispozici pro vládní funkce. Převezme odpovědnost za to, co se nepovedlo,“ napsalo Tagesschau.
A voliči na to podle průzkumů v Braniborsku slyší. AfD má podporu 27 % voličů. Woidkeho sociální demokraté (SPD) mají podporu 26 % voličů. CDU má podporu 16 % voličů. Sahra Wagenknecht a její Aliance se těší podpoře 13 % voličů. Zelení a Die Linke mají podporu asi 4 % voličů.
Druhá veřejnoprávní televize ZDF připomněla, že v Braniborsku mohou volit lidé od 16 let a že i část nejmladších voličů je připravena odevzdat hlas pro AfD. Kampaň v Braniborsku byla podle ZDF vyhrocená a volby „budou napínavé“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák