Daniel Herman vzpomínal, jak na výročí Cyrila a Metoděje vypískali komunisty

06.07.2019 17:16 | Zprávy

Bývalý ministr kultury v Sobotkově vládě Daniel Herman se ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz rozepsal o významných osobnostech našich dějin, které si v těchto dnech připomínáme prostřednictvím státních svátků: slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje a mučedníka Mistra Jana Husa. Herman prostřednictvím svého blogu vzdal Janu Husovi a oběma učencům hold, načež připomněl i mohutnou demonstraci katolíků na Velehradě v Metodějově roce 1985, kdy „byli zástupci komunistického režimu vypískáni přítomnými, kteří odmítli zredukovat pouť na mírovou slavnost a žádali návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu“.

Daniel  Herman vzpomínal, jak na výročí Cyrila a Metoděje vypískali komunisty
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman

Cyrila a Metoděje s Husem dle Hermana spojuje víra v křesťanské ideály a hodnoty, pro které „neváhali podstoupit mnohá příkoří a v případě Jana Husa i položit nejvyšší oběť vlastního života“. Málokdo se prý zapsal do naší historie tak významným rukopisem, jako právě tito lidé. Herman připomněl, že bratři Cyril a Metoděj pocházeli z řecké Soluně, z rodiny hodnostáře byzantského císařství a že podle některých pramenů a na základě jejich znalosti slovanského jazyka se někteří historikové domnívají, že matka obou bratří byla slovanského původu. 

Herman též vzpomenul na příběhy obou bratří a popsal to, že Metoděj šel nejdříve ve stopách svého otce a věnoval se činnosti ve státní správě. Byl místodržitelem v pohraniční oblasti Byzantské říše, v Bithýnii, načež později svého povolání zanechal a vstoupil do kláštera. Druhý z bratrů, Konstantin-Cyril vystudoval v Cařihradu teologii, literaturu a filozofii, kterou také později sám vyučoval. Stal se knězem a následoval svého bratra Metoděje a rovněž vstoupil do kláštera.

Politik se poté zaměřil i na jejich cestu. „Kolem roku 860 byli oba bratři vysláni byzantským císařem na misijní cestu k Chazarům na Krym. Vedle politického poslání, kterým bylo vybudování společné obrany proti nepřátelským nájezdům, měli soluňští bratři i poslání duchovní. Chazaři byli totiž jediným nežidovským etnikem své doby, které hromadně přijalo judaismus jako státní náboženství své říše,“ poukazuje.

Dále píše o tom, jak v roce 862 vyslal velkomoravský kníže Rostislav poselstvo k byzantskému císaři Michaelovi III. s prosbou o vyslání duchovních, kteří by vedli bohoslužby v slovanské řeči a položili tak základy samostatné církevní správy na Velké Moravě. Konstantin tedy sestavil písmo pro slovanský jazyk – hlaholici, a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povinná procenta Ukrajině? Nechápu to. Pokorná odmítá plán z Bruselu

15:59 Povinná procenta Ukrajině? Nechápu to. Pokorná odmítá plán z Bruselu

Europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová říká, že hnutí ANO se cítí ve frakci Patrioti pro Evropu …