Zástupkyní Evropské komise, která unijní soud požádala o potvrzení, že byly porušeny unijní povinnosti, je právnička Zuzana Malůšková, která k řízení vedenému proti Česku, Maďarsku a Polsku řekla: „Tento rozsudek bude velmi důležitý z hlediska potvrzení, že povinnosti mají být dodržovány, což je základním kamenem zásady vlády práva v Unii. Stejně tak je důležité zdůraznit význam zásady solidarity, na níž je Unie založena.“
Malůšková je od roku 2008 členkou České společnosti pro evropské a srovnávací právo. Dle této společnosti vystudovala Západočeskou univerzitu v Plzni a LL.M. Europa-Institut, Sárskou univerzitu v Německu a mezi její profesní zájmy patří vnější vztahy EU a ústavní otázky evropské integrace.
Česko naopak poukazuje na to, že postup, který vůči trojici zemí Komise zvolila, má obvykle za cíl napravovat stav, kdy právní řád členské země Unie není v souladu s evropským právem. V dané situaci ale není podobná náprava možná, protože jednorázový program už skončil, a tak je postup Komise podle Prahy formalistický.
Český zástupce u soudu Martin Smolek připomněl, že česká zkušenost při snaze postupovat u relokací podle pravidel ukázala, že Itálie a Řecko, odkud měli být migranti přebíráni, buď nereagují vůbec, nebo nereagují adekvátně. Česko podle něj nemohlo brát vážně nabídku na převzetí migrantů bez dokladů. „Když jsme nedostali adekvátní reakci, tak proč jsme potom měli pokračovat?“ zeptal se soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas