Dávejte bacha, čemu se smějete. Toto přistálo EU na stole, konec srandy

28.07.2021 7:35 | Zprávy

Nebezpečná a decentralizovaná krajní pravice používá na internetu „strategickou zbraň“. Humor. K tomuto závěru dospěli dva němečtí odborníci na radikalizaci, Maik Fielitz and Reem Ahmedová a sepsali o tom materiál pro Evropskou komisi. Vtípky a memy prý mohou mladou generaci znecitlivět, a tak ji postrčit k násilí na menšinách. Na stránkách dokumentu popisují údajné taktiky ultrapravice a také dávají doporučení, např. aby se ti, kdo se zabývají prevencí, začali v jinotajích a náznacích orientovat. „Občanské vzdělávání by také mělo hrát klíčovou roli v potírání a konfrontování mýtů, které kolují v těchto on-line komunitách a i jinde,“ píší.

Dávejte bacha, čemu se smějete. Toto přistálo EU na stole, konec srandy
Foto: Repro 4chan
Popisek: Internetový mem - Groyper

„Už to není legrace. Jak ultrapravicoví extremisté používají humor“ zní název dokumentu, který pro Evropskou komisi zpracovali experti spolupracující s evropskou sítí zkoumající radikalizaci (RAN). Němečtí experti Maik Fielitz a Reem Ahmedová tvrdí, že humor se stal hlavní zbraní, kterou extrémní hnutí podkopávají otevřenou společnost a snižují bariéry vůči násilí. A „hravě“ ukazují rasismus.

Tzv. alt-right (alternativní pravice) prý extrémní pozice zahalila do hávu ironie a smazává rozdíly mezi „vylomeninami“ a „potenciálně radikalizujícím poselstvím“. „Výsledkem je nihilistický humor namířený proti etnickým a sexuálním menšinám, který by měl vyvolávat násilné představy – a nakonec i činy,“ tvrdí dvojice německých autorů. A varují před tím, že nová generace extremistů není organizovaná, takže prevence bude muset probíhat na sítích.

Odkazují se například na útok na Novém Zélandu, kde pachatel používal on-line slang stránek 4chan a 8chan a nebyl předtím trestaný, ani nebyl spojen s extrémistickými kruhy. Dle Fielitze a Ahmedové se vynořil z „digitální subkultury“, která své účastníky cynickým humorem znecitlivuje vůči násilí. „Uživatelé těchto fór (4chan a 8chan) přelakují ultrapravicové extrémistické ideologie a učiní je atraktivními pro nové cílové skupiny, o kterých odborníci a zákonné složky nemají ani ponětí,“ tvrdí experti. Humor jim prý pomáhá jedince vnořit do extrémistických ideologií, „které přispěly k nejhorším násilným činům 21. století.“ O jaké násilné činy se konkrétně jednalo autoři nezmiňují.

„Analýza strategického použití humoru nám tak může poskytnout vodítka, co činí ultrapravicové extrémní ideje tak atraktivní pro generaci, která je na sítích doma, a jak se digitální kultura stala faktorem ve vyvolávání a ovlivňování masového rasistického násilí,“ píše Ahmedová a Fielitz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

20:22 Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

Máme skutečně zvyšovat výdaje na zbrojení, jak chce Fiala a Černochová? Má vůbec cenu bránit zdejší …