„Volby byly o vztahu našeho státu k EU. Ostatní hlásané myšlenky byly většinou buď okrajové nebo zástupné. Občané ovšem jen zčásti pochopili, co je důležité a co je nedůležité, o co vlastně se ve volbách hraje. V principu šlo o to, abychom se nedali cestou Orbána a Kaczyňského, abychom se více integrovali do struktur EU. Ale naoko se prosazovaly takové věci jako daně, důchody, zdravotnictví a stále ještě i covid. Hlavně se slibovalo. Žádná vláda nemůže v podstatě nic dělat se zdražováním a celým hmotným blahobytem, vše to je v rukou globálního trhu a evropských směrnic. Vláda v podstatě pravomoci v nejdůležitějších věcech nemá. Slibovat něco v této oblasti je zavádějícím,“ myslí si publicista Vlastimil Podracký.
„Dále rezonovala Babišova jednání na okraji zákona z doby před deseti lety, různé osobní záležitosti apod. Neutuchajícím námětem byla Zemanova drobná selhání a jejich rozmazávání. Tento balast za účasti dezinformací a štvaní byl nosným námětem voleb. Potom to samozřejmě nemohlo dopadnout jinak,“ domnívá se.
„Vítězstvím koalic jsme se mnohem více přiblížili věcem, kterým se budou možná voliči divit. Můžeme předpokládat mnohem razantnější zavádění progresivistické politiky: Přitáhnou sem migranty, které minulá vláda ještě zuby nehty udržovala za hranicemi, naši fotbalisté dostanou příkaz, že musí klečet před černochem a že když je zbije, tak nesmějí ani pípnout, budou kvóty na zaměstnávání členů LGBT komunity apod. Konečně to vidíme všechno na západ od nás. Ony se samozřejmě budou dít další věci spojené se zhoršující se ekonomickou situací a s Green Dealem. A nejvíc se obávám cenzury na internetu, skandalizace webů, které budou informovat nezávisle a svobodně. Svoboda slova nejspíše skončila, pomalu se přesouvá do ilegality,“ míní publicista.
„To, co už pětikoalice ukázala, naznačuje, že nějaké demokratické jednání s ohledem na vůli občanů už skončilo. Do čela Poslanecké sněmovny se dostane předsedkyně TOP 09 a do vlády Piráti, tedy ty nejmenší strany. Jako by to někdo z pozadí řídil a určoval, kam kdo půjde bez ohledu na vůli voličů, kteří vykroužkovali Piráty. Myslím si, že se máme na co těšit,“ netěší se.
Co bude s Visegrádem? „Visegrád je v ohrožení už dávno. Slováci nepodporují ostatní členy. Maďarsko a Polsko byly ještě z naší strany jaksi podporovány, Babiš jednal obvykle v souladu s nimi. To se nejspíš změní. Jak to přesně bude, nevím, ale Maďarsko a Polsko jsou stále Evropskou unií napomínány ohledně nějakých právních úprav. Samostatný stát, který nezávisle vystupuje, se dostane nutně do konfliktu s Evropskou komisí; začalo to tak v Británii a dnes vidíme podobný trend v Polsku a Maďarsku. Jenže tyto státy nemohou vystoupit. Visegrád je ohrožen. Nová garnitura začne tvrdit, že jsou to nedemokratické státy apod. Vývoj nedokážu předvídat,“ konstatuje Podracký.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban