Demokracie směřuje k socialismu, myslí si host pořadu Na ostří nože Martin Urza
15.10.2018 17:17 | Zprávy
ParlamentníListy.cz ve spolupráci s TV Praha připravily další díl diskusního pořadu Na ostří nože, který byl tentokrát na téma demokracie. Pozvání od moderátora Jana Hlocha přijal Lukáš Jelínek, politolog a analytik z Masarykovy demokratické akademie a Martin Urza z Ludwig von Mises institutu a také autor knihy Anarchokapitalismus.
reklama
Lukáš Jelínek jako zastánce demokracie hned na úvod prozradil, v čem spočívá její kouzlo a proč bychom ji měli bránit.
„Demokracie je politický systém, společenské uspořádání, které zajišťuje největší míru ochrany, svobody a bezpečí pro maximum obyvatel. Problém je, že stejně jako každé jiné společenské zřízení, tak i demokracie má tendenci degenerovat nebo zapomínat na celou řadu aspektů, které byly upřednostňovány při jejím vzniku, ale společnost se stává časem čím dál otupělejší, máme často tendenci upřednostňovat svoje zájmy a potřeby oproti těm, které v rámci demokratické společnosti chceme sdílet s ostatními. Proto já jsem na jedné straně přesvědčený o tom, že neexistuje lepší veřejné uspořádání než demokracie. My jsme si už vyzkoušeli totality, monarchie, otrokářský řád a myslím si, že nic z toho tak dobře nefungovalo, ale zároveň si myslím, že je potřeba i demokracii neustále upravovat, reformovat, a hlavně ukazovat lidem, že je stále dost prostoru, aby realizovali sami sebe nebo svoje vize tak, aby systém mohl fungovat efektivněji. Myslím si, že žijeme v dobré demokracii, ale v demokracii, která není zrovna nejefektivnější,“ řekl Jelínek.
Na jeho slova bleskově a nesouhlasně zareagoval Martin Urza s tím, že tento pohled je podle něj krátkozraký. „Myslím si, že v každé té epoše bychom našli lidi, kteří by si mysleli, že je to ta nejlepší, protože všechny předchozí byly horší. Souhlasím s tím, že demokracie je lepší než třeba autokracie, ale myslím si, že je ještě lepší, aby jeden člověk násilím nevládl druhému. Nejlepší by bylo, kdyby nikdo násilím nevládl nikomu. Tomuto systému právě říkám anarchokapitalismus,“ řekl Urza a dodal, že jediné násilí, se kterým souhlasí, je to obranné.
K další neshodě mezi oběma hosty došlo při řešení názoru, zda demokracii provází násilí. „Demokracie je zajímavá nejenom tím, že je to vláda většiny, ale je to i systém, který se snaží chránit menšinu, a pokud demokracie funguje dobře a efektivně, tak dokáže ochránit i takové menšiny, které by se v jiném uspořádání samy bránily těžko, protože jsou z jakéhokoliv důvodu handicapované. S tím opět nesouhlasil Urza. „Že by měla chránit menšiny, je jenom zbožné přání, demokracie bude chránit menšiny, jenom pokud to ta většina rozhodne, protože všechny další vlastnosti, které demokracii přidáváme, jsou podobné tomu, jako když komunisti měli komunismus a pak, když to nešlo podle jejich představ, tak říkali, že to ale není komunismus. Demokracie nemá nikde psáno, že má chránit menšiny, to z ní neplyne. Je to vláda většiny, a pokud většina je taková, že když si usmyslí chránit většinu, tak ji chrání, ale když si to neusmyslí, tak je chránit nebude.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.