Deset let od průšvihu jménem Lisabonská smlouva. Naprostý zmar, mnohé se zhoršilo

01.01.2020 6:22 | Zprávy

Právník a publicista Tomáš Břicháček (Trikolóra) se ohlédl za první dekádou platnosti Lisabonské smlouvy, která do značné míry formuje dnešní Evropskou unii. Položil si otázku, zda šlo o reformu nezbytnou pro akceschopnost, transparentnost a demokratizaci rozšířené Unie, nebo skokový posun k evropskému superstátu. Odpověděl si, že šlo spíše o to druhé, a vyjmenoval oblasti, kde se situace EU po přijetí Lisabonské smlouvy podstatně zhoršila.

Deset let od průšvihu jménem Lisabonská smlouva. Naprostý zmar, mnohé se zhoršilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Připomněl, že už v roce 2000 byla přijata tzv smlouva z Nice, která připravovala půdu pro rozšíření EU o země střední a východní Evropy v roce 2004, kdy jsme do EU vstoupili i my. Krátce po našem vstupu spatřila světlo světa ústava EU. Šlo o mezinárodní smlouvu, která v některých rysech opravdu připomínala ústavu. Francouzi a Nizozemci ústavní text odmítli, ale většinu bodů této evropské ústavy obsahuje Lisabonská smlouva, která vstoupila v platnost 1. prosince 2009 poté, co jí s velkými výhradami podepsal i tehdejší český prezident Václav Klaus.

Podle Břicháčka představovala Lisabonská smlouva jednoznačný krok k horšímu, protože rozšířila oblasti, kde většina může přehlasovat menšinu. „Jde o moderní variantu onoho známého ‚o nás bez nás‘,“ vyložil svůj názor Břicháček ve videu uveřejněném na serveru YouTube, aniž by poukázal na to, že máme možnost pokusit se prosadit naše zájmy vyjednáváním, k němuž existuje prostor. „Ze suveréna se stává menšinový akcionář, v našem případě drobný akcionář,“ pokračoval v popisu svého náhledu na současnou EU.

Centrum EU navíc na svou stranu získalo řadu nových pravomocí nebo prohloubilo ty starší.

„Brusel byl již dříve aktivní v mnoha oblastech, pro které až Lisabonská smlouva přinesla výslovné pravomoci, a to na základě kompetencí obecněji definovaných. Platí to např. pro energetiku, ochranu duševního vlastnictví nebo civilní ochranu,“ uvedl Břicháček  s tím, že řada dosud platných bruselských pravomocí se prohloubila. „Dobře patrné je to např. v oblasti azylové a migrační politiky, ochrany životního prostředí, zahraniční politiky nebo u mezinárodních obchodních dohod,“ pokračoval Břicháček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …