Desetkrát dražší, než jinde. Češi, nejvíce odíraný národ v Evropě, píše ekonom

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

17.11.2023 9:42 | Zprávy

„Češi jsou nejvíce odíraným národem v Evropě,“ shrnul ekonom Lukáš Kovanda. „Češi drží pusu a krok,“ prohlásil Kovanda, a to v souvislosti s analýzou dat z OECD a Světové banky, kdy na X sdílel procentuální údaje zemí EU o tom, na jakou částku své vytvořené hodnoty si pracovníci v jednotlivých zemích přijdou. V Česku je to pouze 67 procent. Lépe jsou na tom Slováci, Řekové i Poláci.

Desetkrát dražší, než jinde. Češi, nejvíce odíraný národ v Evropě, píše ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

„Češi se nechávají ‚odírat‘ jako žádný jiný národ v Evropě. Na své výplatnici totiž vidí nejmenší část hodnoty, kterou skutečně vytvoří,“ sdílel na sociální síti X ekonom Lukáš Kovanda. Data vyplývají z OECD a Světové banky z roku 2022. Ekonom porovnával hodnotu, kterou v průměru pracovníci v jednotlivých zemích vytvoří s tím, kolik toho ve skutečnosti dostanou zaplaceno. „Zachycují tedy zhruba právě to, jaká část pracovníkem vytvořené hodnoty zůstává v jeho kapse,“ vysvětlil ekonom.

V České republice se jedná pouze o 67 procent. „Pracovníci v Česku jsou na tom v dané statistice hůře dokonce i než jejich kolegové v dalších zemích Visegrádské čtyřky,“ uvedl Kovanda. Lépe než Češi jsou na tom podle Kovandových statistik i Maďaři s 68 procenty, Slováci s 70 procenty, ale i třeba Poláci s 85 procenty.

Oproti tomu nejvíce částka, kterou lidé odpracují a poté na výplatní pásce dostanou, odpovídá v Belgii, a to takřka sty procenty. Nad devadesát procent vyplacené částky z hodnoty, kterou pracovníci vytvoří, se poté dostanou Francouzi (95 %), Slovinci (94 %), Rakušané (94 %), Španělé (94 %), Němci (93 %), Nizozemci (91 %) i Litevci (91 %).

Jedním z důvodů pro to, proč čeští pracovníci dostanou zaplaceno méně než odpracují, je podle Kovandy odliv vytvořeného bohatství z České republiky do zahraničí. Stovky miliard korun odcházejí z Česka každým rokem v podobě dividend tuzemských dceřiných firem vyplacených jejich matkám. Ty pak sídlí nejčastěji v západních zemích Evropské unie, jak Kovanda uvedl. „Stovky miliard korun hodnoty odpracované a vytvořené na území Česka tak mizí ‚za kopečky‘ – místo na výplatnicích lidí v Česku končí na kontech zahraničních akcionářů matek tuzemských dceřiných společností,“ napsal Kovanda na X.

Mezi další důvody pak dle Kovandy patří i fakt, že Česká republika je zemí s nejnižším poměrem veřejného dluhu k HDP v rámci Visegrádské čtyřky. Podprůměrný je veřejný dluh i v rámci členských zemí Evropské unie. „To může indikovat, že v Česku jsou méně než v některých jiných zemích EU mzdy a platy vypláceny ‚na dluh‘,“ uvedl Kovanda.

Češi si o vyšší mzdu navíc neumějí říci. O přidání se na přelomu roku chystala říct pouze čtvrtina pracovníků, což je dle Kovandy nejméně z 46 zemích, ve kterých poradenská společnost PwC průzkum prováděla. „Tento postoj českých zaměstnanců je zvláště zarážející po přihlédnutí k tomu, že Česko tehdy vykazovalo – a stále vlastně vykazuje – jednu z nejvyšších měr inflace ze sledovaných zemí,“ uvedl Kovanda s tím, že rapidní inflace by Čechy naopak měla pobídnout k tomu, aby si o zvýšení platu řekli. „Měli by žebříčku PwC spíše vévodit než být na jeho chvostu,“ usoudil.

Toto umístění je pak dle jeho názoru zarážející i v souvislosti s tím, že Česká republika vykazuje ze sledovaných zemích vůbec nejpřehřátější trh práce. „Česká republika má dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi EU, ale také OECD. Taková situace by měla zaměstnancům nahrávat, aby si mohli o přidání říct úspěšně. Prostě proto, že zaměstnavatel je nemá na vyprahlém trhu práce kým nahradit. Jenže se tak vůbec neděje,“ shrnul Kovanda.

Problematické postavení České republiky ukázaly i další statistiky z dat OECD. Jedna z nich porovnávala členské státy EU podle hospodářského růstu od začátku pandemie. V růstu cen energií je v nárůstu o 12,5 procenta na druhém místě hned za Kolumbií, zatímco v evropském srovnání hospodářského výkonu za poslední čtyři roky je na posledním místě.

„Češi se nechávají ‚odírat‘, a ještě přitom ‚drží pusu a krok‘. Pro zahraniční firmy tak Česko stále představuje ‚oázu‘ poměrně levné, poslušné, nereptající a současně kvalifikované pracovní síly,“ uzavřel příspěvek Kovanda a v příloze sdílel foto zkoumaných dat.

Že Česko je zemí, kde je v poměru k výši příjmů velmi draho, platí v mnoha oblastech. Pro potraviny se jezdí do Polska a na velký nákup se vyplatí dojet přes celou Moravu až z Brna. Totéž platí i o nábatku či dovolenkových pobytech, jak ParlamentníListy.cz mnohokrát psaly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je třeba oškubat národ, aby bylo na US zbraně, šílenou zelenou ideologii z Bruselu a podporu ukronacistů a banderovců. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 17.11.2023 10:26:51

|  20 |  0

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…