Dezinformace mají svůj začátek velmi často v Rusku. Takto se lze bránit, navrhl expert v ČT

06.05.2019 22:02 | Zprávy

Blíží se volby do Evropského parlamentu a stát se připravuje na možná kybernetická rizika, která by je mohla ovlivnit. Hostem pondělního pořadu Interview na ČT24 byl odborník na dezinformace František Vrábel, s moderátorem Danielem Takáčem hovořil na téma, jak moc se Českem šíří fake news, odkud přicházejí a jak je rozpoznat.

Dezinformace mají svůj začátek velmi často v Rusku. Takto se lze bránit, navrhl expert v ČT
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Datový analytik František Vrábel v pořadu Štrunc!

„Počet dezinformací v Česku nepochybně stále roste,“ okomentoval datový analytik Vrábel, jak je to se záměrně lživými informacemi v České republice. „Jejich cílem je lež na začátku a pak zmást a ovlivnit celou veřejnost,“ upřesnil definici dezinformace. Dezinformátoři jsou podle něj velmi mazaní, a tak často ideálně míchají pravdu a lež dohromady pro větší uvěřitelnost.

Připomněl, že dezinformace jsou výmyslem ruských tajných služeb KGB, ty podle Vrábela věnovaly dezinformacím takové usilí, že se odhaduje, že 15 procent veškeré jejich činnosti bylo zameřených právě na dezinformace. „Dezinformace k nám přicházejí především z Ruska a nově poměrně hodně také z Číny,“ doplnil s tím, že musíme vnímat dezinformace jako aktivní působení Ruska, případně Číny jako dalšího komunistického státu.

„Dezinformace jsou nositeli tzv. narativů. A tím ústředním narativem ruské nepřátelské propagandy je relativizace pravdy, tedy že neexistuje nic jako pravda,“ odpověděl na otázku, čeho se dezinformace nejvíce týkají. Za příklad dal otravu Skripalových novičokem, kdy Rusové vyplodili více než sto nejrůznějších verzí toho, co se stalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…