Dezinformace z ČT. Může to mít dalekosáhlé důsledky. Expert na zbraně si vyžádal od vnitra dokument, ze kterého vám ukázali jen část. A zjistil...

07.10.2019 20:55 | Zprávy

Advokát a odborník na zbraňovou legislativu a civilní držení zbraní Tomáš Gawron upozorňuje, že Česká televize šíří dezinformace ohledně zločinů spáchaných legálně drženou zbraní a lže o chystané novele zákona o zákazu držení pušek na broky v rámci Evropské unie. Politik a komentátor František Matějka se v reakci na svém Twitteru posměšně ptá, zda „může ČT vyvracet fake news ČT?“.

Dezinformace z ČT. Může to mít dalekosáhlé důsledky. Expert na zbraně si vyžádal od vnitra dokument, ze kterého vám ukázali jen část. A zjistil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto

Matějka na svém Twitteru upozorňuje na článek advokáta Tomáše Gawrona z webu zbrojnice.com, který se věnuje zbraňové legislativě. V něm Gawron předkládá informace, že Česká televize dezinformovala v pořadu 90’ ČT24 hned v několika případech. „Pokud jde o pořad ČT ‚To se ví‘, ve kterém se ani kompars ve studiu nesměje podle not scenáristy a pouštějí ho ze záznamu, měl bych tu jeden tip k odvysílání a uvedení fake news na pravou míru. Jen nevím, může ČT vyvracet fake news ČT…?“ ptá se Matějka a naráží na nový kritizovaný pořad ČT o dezinformacích.

V samotném článku Tomáš Gawron odkrývá několik lží a dezinformací, které v pořadu 90’ ČT24 zazněly. Redaktor například uvedl, že „legálně drženou zbraní spáchají Češi každý rok zhruba stovku trestných činů. A třeba v loňském roce policisté zaznamenali 108 takových případů“.

„ČT měla k dispozici detailní statistiku, rozhodla se použít jen část,“ píše Gawron s tím, že ČT záměrně spojila ostré střelné zbraně s plynovými. „ČT cíleně smíchala dohromady volně dostupné plynovky a zbraně na zbrojní průkaz. Míchání plynovek s ostrými zbraněmi je českou novinářskou klasikou. Jindy bych to dal na vrub neznalosti, jenže ČT ve stejném pořadu o šest minut později detailně popisuje kategorie zbraní a podmínky pro jejich držení. Omyl je tedy vyloučen,“ je si jistý zbraňový expert Gawron.

Vyžádal si proto od Ministerstva vnitra stejné informace, jaké dostala Česká televize. „Z oněch 108 uváděných trestných činů spáchaných legálně drženými zbraněmi představují plynovky a jiné zbraně kategorie D celkem 73,“ upozorňuje Gawron, že trestných činů, spáchaných legálně drženou ostrou zbraní, bylo jen 35. „Ze zbývajících 35 trestných činů šlo čtyřikrát o výtržnictví a dvanáctkrát o nebezpečné vyhrožování,“ pokračuje Gawron s tím, že pouze ve třech případech šlo o vraždu, „z toho dvě motivované osobními vztahy a jednu tzv. ostatní“.

„Ať už jde o míchání plynovek s ostrými zbraněmi nebo o snahu o navození podvědomého spojení legálních zbraní s vraždami či loupežemi, byla ČT v pořadu naprosto mimo,“ kritizuje pořad České televize expert, kterému také vadí výrok moderátora, že „oprávnění držitelé zbraní se dopouštěli trestných činů šestkrát častěji než osoby bez zbrojního průkazu“.

Při pohledu na statistiky policie je ale zřejmé, že jen nepatrná část trestných činů byla vykonána se střelnou zbraní v ruce. „Toto tvrzení je pravdivé, jen pokud se oběti trestných činů spáchaných jinak než legálními střelnými zbraněmi nepočítají,“ upozorňuje Gawron, že ČT schválně překrucuje policejní data.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…