Dienstbier oznámil, jak se vláda vypořádá s některými návrhy zákonů

31.01.2014 11:36 | Zprávy

Ministr pro lidská práva, právník Jiří Dienstbier, potvrdil deníku Právo, že „nová vláda má na některé návrhy zákonů odlišný názor, a proto je bude chtít přepracovat nebo se jimi vůbec nebude zabývat“. Jde především o služební a vysokoškolský zákon a také o zákon o vojácích.

Dienstbier oznámil, jak se vláda vypořádá s některými návrhy zákonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Bohuslava Sobotky

Již do dneška mají noví ministři Sobotkova kabinetu provést inventuru všech návrhů zákonů, které jsou v běhu a jsou dědictvím po Rusnokově vládě. Deník Právo píše, že nová vládní sestava se pouští do úklidu a hodlá mít čistý stůl. Na svém pondělním zasedání už prý chtějí zúčtovat s některými návrhy, které by už šly v úterý do sněmovny k projednání.

Mezi tyto návrhy podle Práva patří vládní verze služebního zákona. Ve sněmovně se už začal služební zákon projednávat, ten je však z dílny sociální demokracie a koalice jej hodlá dopracovat. Vládní verze je podle nové koalice rozhazovačná. Pro úředníky prý přináší benefity až za šest miliard korun.

Zákon o vojácích zvedá mandatorní výdaje

Dalším nechtěným návrhem je zákon z dílny Vlastimila Picka o vojácích. Ten měl upravit kariérní řád a zvýšit platy v armádě. Nový ministr obrany Martin Stropnický jej chce podrobit analýze a závěr prý nejprve sdělí premiérovi. Vlastimil Picek však původně požadoval, aby tento zákon byl schválen již v prvním čtení. To by poslancům znemožnilo zapracovat jakékoli změny. Stropnický takový postup prý považuje za ukvapený a nepřijímá argument, že norma se připravovala dlouho. Picek nutnost projednat zákon co nejrychleji zdůvodňuje tím, že jde o transpozici evropského práva a její odklad by hrozil soudními spory s přímým dopadem na rozpočet resortu obrany.

„Z různých stran mám seriózní námitky vůči skrytým nebezpečím a hlavně, že to zvedne mandatorní výdaje,“ řekl k zákonu mimo jiné Stropnický. Finanční náročnost zákona je podle Práva vysoká. Náklady by prý zvedl o 1.2 miliardy.

Do druhého čtení se domluvíme s akademickou obcí

Rozdílný názor má nová vláda i na jmenování profesorů, a proto chce změnit vysokoškolský zákon. Nový ministr školství Marcel Chládek chce prý tuto novelu přepracovat za chodu. Novela řešila přesunutí pravomoci jmenovat profesory z prezidenta na Senát. „Chtěli bychom návrh upravit v druhém čtení a do té doby ho projednat se zástupci akademické obce,“ řekl Právu nový ministr školství Chládek.

To, že se nový premiér Bohuslav Sobotka se svými ministry pustili do práce s vervou, potvrdil jeden z nich. „Ministři mají sdělit, které návrhy chtějí stáhnout, aby to mohla v pondělí schválit vláda a aby pan premiér stačil doručit předsedovi sněmovny toto rozhodnutí,“ cituje Právo Jiřího Dienstbiera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …