Cvičení zaměřené na zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem se v Česku konalo i loni v září, kdy se zapojila také armáda. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tehdejší cvičení ukázalo, že Česko je na případný nápor migrantů připraveno. Ideálního času pro nasazení policie a armády, který podle ministra činí pět hodin, ale tehdy dosaženo nebylo.
Na hranicích jsou stany, v nichž se uprchlíci budou registrovat
Dnešní cvičení navazuje na to loňské, jehož cílem bylo zmapovat prostupnost hranice s Rakouskem. „Cílem bude nacvičit činnosti, které dnes známe ze států jako Maďarsko, Makedonie, Slovinsko,“ uvedl Tuhý. Policisté tak budou cizince kontrolovat, zaměří se třeba na jejich cestovní doklady. Na hranicích byly rozmístěny stany, z kterých vznikla registrační místa pro příchod uprchlíků.
Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera bude cvičení přínosné, jelikož si policisté poprvé vyzkoušejí činnost na registračních místech. „Chceme si na místě vyzkoušet a nacvičit situace, kdy zadržíme větší množství migrantů, a chceme si s nimi udělat pohovory, zjistit, zda mají a jaké mají cestovní doklady. Provedeme identifikační úkony, zjistíme, zda vůbec chtějí požádat o azyl v České republice,“ popsal Majer.
Celníci budou kontrolovat lidi i zboží
Na cvičení se bude podílet i 20 celníků. Podle jejich ředitele Petra Kašpara budou namátkově kontrolovat osoby i zboží v autech. „Chceme poprvé na hraničních přechodech vyzkoušet dva psy na detekci platidel,“ podotkl Kašpar.
Podle Tuhého by se cvičení nemělo dotknout lidí, kteří dnes budou přes hraniční přechody směřovat. Policisté běžně dělají preventivní kontroly na šesti hraničních přechodech. „Tato preventivní opatření budou probíhat i v souvislosti s tímto cvičením,“ řekl Tuhý. Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk