Do důchodu nejpozději v 65 letech, bouchl do stolu Okamura

10.02.2023 16:31 | Ze sítí

Předseda SPD Tomio Okamura na svém facebookovém profilu vystoupil proti plánům ministra Mariana Jurečky, který jako součást reformy důchodového systému navrhl zvýšit věk pro odchod do důchodu na 68 let.

Do důchodu nejpozději v 65 letech, bouchl do stolu Okamura
Foto: FCB
Popisek: Tomio Okamura

„Považujeme za nezbytné konečně přijmout dlouhodobě odkládanou důchodovou reformu. Chceme konkrétní kroky bez dalších zdlouhavých a neplodných diskusí. Právo na odchod do starobního důchodu musí být nejpozději ve věku 65 let,“ uvedl Okamura na Facebooku. 
 
 
Reagoval tak na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL), který chystá návrh na zvýšení věku pro odchod do starobní penze, ten by měl vzrůst ze současných 65 let až na 68 let.
 
Ministr práce říká, že vzhledem k předpokládanému demografickému vývoji bude v zájmu finanční stability důchodového systému nezbytně nutné nastavit vyšší věk pro budoucí odchody do penze kolem roku 2030. Přesnou hranici odchodu do starobní penze zatím Jurečka upřesnit nechce. Kritici této možné změny upozorňují, že délka dožití se v Česku sice dlouhodobě zvyšuje, ale délka života ve zdraví stagnuje.
 
 
To SPD v čele s Okamurou jasně odmítá, a naopak přichází s jiným plánem. „Významně zvýhodníme ty občany, kteří dobrovolně pracují i po dosažení důchodového věku. Pro držitele zlaté Jánského plakety za bezplatné dárcovství krve navrhneme v rámci důchodového systému speciální příspěvek k penzi ve výši 500 korun měsíčně,“ uvedl. 
 
SPD proto navrhuje pro občany splňující podmínky věku a délky odpracovaných let zavést pravidelně zvyšovaný minimální starobní důchod ve výši minimální mzdy jakožto základní složku penze. Nad tuto částku by se výše starobního důchodu měla určovat zásluhově, na základě předchozích pracovních příjmů a doby odvádění důchodového pojištění.
 
„Naším cílem je významně zvýšit poměr průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě v národním hospodářství. Prosadíme zásadní zvýšení invalidních důchodů,“ uzavřel Okamura.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…