Proti jaderné energii se ve Vídni staví dlouhodobě a od rakouských sousedů, kteří velmi rádi odebírají českou elektřinu a již několikrát jim pomohla před kolapsu jejich sítě, často znějí výhružky Česku za jeho plán na rozšíření stávající kapacity jaderných bloků.
„Jaderná energie je nebezpečná a není řešením v boji proti klimatické krizi,“ spílala na počátku roku rakouská ministryně klimatu Leonore Gewesslerová a postoj Rakouska nezměnil ani ruský útok na Ukrajinu, a tím další vyvolané problémy s energiemi.
Stejně jako v Rakousku i v Německu ministerstvo energetiky a klimatu mají pod svým palcem Zelení a je tedy znát podobná nechuť k energii z jádra.
Německo, které si svou energetiku dlouhodobě stavělo na ruském plynu, oznámilo, že i přes nejasnou energetickou situaci na letošní zimu plánuje do konce roku odstavit i své poslední tři jaderné elektrárny.
Ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck z vládních Zelených tvrdí, že prodloužení chodu jaderných elektráren není pro Německo vhodná cesta a Němci raději než delší životnost jaderných elektráren volí cestu částečného vypínání teplé vody a omezování topení.
„Pokud dojde k nedostatku plynu, budou muset všichni snížit svou spotřebu, a to včetně domácností,“ řekl nedávno listu Financial Times předseda strojírenského svazu VDMA Karl Haeusgen, podle něhož lidé v Německu sice neumrznou, topit naplno se však určitě nebude.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak