Do voleb v USA vletěl hurikán. Na nejhorší místo pro Harrisovou

01.10.2024 11:43 | Zprávy

Hurikán Helene způsobil ve Spojených státech značné škody a přinesl tragédii v podobě nejméně 133 obětí, z nichž třetina pochází ze Severní Karolíny – klíčového státu pro nadcházející prezidentské volby. Mnoho lidí v této oblasti se potýká s nedostatkem vody a elektřiny, přičemž některé obce jsou zcela odříznuty od světa. Prezident Joe Biden krizi během víkendu monitoroval ze svého prázdninového sídla v Delawaru, zatímco se úřady snažily zajistit pomoc pro postižené oblasti. Obyvatelé se obávají, že nedostatečná příprava na bouři zhoršila situaci.

Do voleb v USA vletěl hurikán. Na nejhorší místo pro Harrisovou
Foto: Repro Twitter @greg_price11
Popisek: Americký prezident Joe Biden

Hurikán Helene způsobil ve Spojených státech amerických značné škody, přičemž si vyžádal nejméně 133 obětí, uvedla agentura AP NEWS. Třetina z nich pocházela ze Severní Karolíny, kde silné záplavy postihly celé obce, které se ocitly pod několika metry vody. V okrese Buncombe, kde leží město Asheville, zahynulo nejméně 40 lidí.

Hurikán Helene zasáhl Floridu jako hurikán čtvrté kategorie ve čtvrtek večer, poté se bouře přesunula do Georgie, Tennessee a Severní Karolíny, kde se mluví o nejhorších záplavách za posledních 100 let.

Hurikán vyvrátil stromy, poničil inženýrské sítě, domy, podniky a infrastrukturu. Miliony lidí přišly o elektřinu, k pondělku se počet výpadků pohyboval okolo 2,1 milionu. Dodávky elektřiny se postupně obnovují. Kvůli hurikánu se postavilo více než 300 uzavírek silnic. Poškozen byl také vodovodní systém, a jeho opravy mohou trvat týdny. Obyvatelé musejí nabírat vodu z potoka, aby mohli splachovat toalety.

Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper označil situaci za „neuvěřitelnou zkázu“ a uvedl, že se region potýká s následky, jaké dosud nezažil. „Lidé zoufale potřebují pomoc a my se snažíme jim ji poskytnout,“ řekl guvernér. „Mnoho lidí je odříznuto od světa, protože silnice jsou neprůjezdné. Nemají elektřinu ani komunikaci. Vězte, že vysíláme prostředky a úzce koordinujeme činnost s místními samosprávami, prvními záchranáři, státními a federálními partnery a dobrovolnickými organizacemi, abychom pomohli těm, které tato tragická bouře zasáhla,“ cituje guvernéra stanice FOX5.

Při bouři spadlo v horách 10 až 29 centimetrů srážek, což dle slov guvernéra Severní Karolíny způsobilo životu nebezpečné záplavy a sesuvy půdy. Několik hlavních cest do Ashevillu bylo odplaveno nebo zablokováno sesuvy bahna.

Republikánský senátor za Severní Karolínu Thom Tillis v neděli odpoledne na sociálních sítích napsal, že stát zoufale potřebuje pomoc. „Celé obce v západní části Severní Karolíny jsou bez proudu, bez mobilního spojení a nadále ve vážném ohrožení záplavami. První záchranáři dělají, co mohou, s tím, co mají, ale zkáza je nepochopitelná. Severní Karolína potřebuje veškerou pomoc, kterou může dostat, a to hned,“ uvedl senátor na X.

V reakci na katastrofu způsobenou hurikánem Helene americký prezident Joe Biden o víkendu schválil vyhlášení stavu velké katastrofy pro Severní Karolínu. Federální agentura pro krizové řízení (FEMA) oznámila, že do Severní Karolíny dodala přibližně 1 milion litrů vody a více než 600 000 jídel, a více než 5 000 domácností již kontaktovalo FEMA s žádostí o pomoc.

Administrátorka FEMA Deanne Criswellová uvedla, že v oblasti pracuje více než 1 200 federálních pracovníků, kteří reagují na jednu z nejhorších katastrof v historii státu. FEMA v tiskové zprávě uvedla, že poslala do Severní Karolíny 25 přívěsů s potravinami a 60 přívěsů s vodou, ale místní úřady mají potíže s distribucí těchto zásob.

Někteří obyvatelé, včetně podnikatelů v Asheville, však kritizují nedostatečnou přípravu státu na bouři a požadují rychlejší dodávky nouzových zásob, zejména vody. Uvedli, že úřady měly být lépe připravené a měly rychleji reagovat na potřeby obyvatel, informuje server NBC NEWS.

Prezident Joe Biden plánuje na konci týdne navštívit Severní Karolínu, aby podpořil obyvatele postižené katastrofou, informuje deník Washinton State Standard. „Jsem odhodlán odcestovat do postižených oblastí co nejdříve, ale bylo mi řečeno, že by bylo rušivé, kdybych to udělal hned,“ řekl Biden. „Neuděláme to s rizikem, že odkloníme nebo zdržíme jakékoli zásahové prostředky potřebné k řešení této krize.“

Biden již dříve uvedl, že federální vláda bude s postiženými obyvateli na jihovýchodě země „tak dlouho, jak bude třeba“.

„Jsem hluboce zarmoucen ztrátami na životech a ničivými následky hurikánu Helene na jihovýchodě země. Zatímco bouře pokračuje na sever, viceprezidentka Harrisová a já se nadále soustředíme na záchranu životů a úsilí o obnovu,“ uvedl prezident Biden v tiskové zprávě z Bílého domu. „Cesta k obnově bude dlouhá, ale vězte, že moje administrativa bude na každém kroku s vámi. Nehodláme odejít. Nehodláme se vzdát,“ dodal Biden.

Na tiskové konferenci na Bidena více přitlačil jeden z reportérů, informovala stanice FoxNews. „A ten hurikán. Pane prezidente, proč jste s viceprezidentkou Harrisovou nebyli o víkendu tady ve Washingtonu, abyste tomu veleli?“ ptal se reportér prezidenta na pondělní tiskové konferenci. Biden strávil víkend ve svém prázdninovém sídle v Delawaru.

„Velel jsem tomu. Včera a předevčírem jsem byl na telefonu nejméně dvě hodiny. Já jsem tomu velel,“ ohradil se prezident. „Říká se tomu telefon,“ dodal. Už na začátku svého vystoupení Biden reportéry ujistil, že on a jeho tým jsou „v neustálém kontaktu s guvernéry, starosty a místními představiteli“ ohledně hurikánu Helene.

„Dbejte prosím na bezpečnost. Váš národ vám kryje záda a naše administrativa tu bude, dokud nebude práce hotova,“ řekl Biden.

Severní Karolína bude mimo jiné coby tzv. nerozhodný stát hrát důležitou roli v nadcházejících prezidentských volbách, které se mají konat 5. listopadu. V Severní Karolíně je nyní registrováno přibližně 2,4 milionu demokratů oproti roku 2020, kdy jich bylo okolo 2,6 milionu, a 2,23 milionu registrovaných republikánů.

„Přestože registrovaných demokratů celkově ubylo a zdá se, že je předstihli republikáni, ve skutečnosti je Severní Karolína nadále státem 50 na 50,“ uvedl pro Newsweek David B. McLennan, profesor politologie na Meredith College. Poslední dvoje volby vyhrál v Severní Karolíně Donald Trump. Poslední demokrat, který v Severní Karolíně uspěl, byl v roce 2008 bývalý prezident Barack Obama.

 

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyfox? Česká cesta k pilotům pro americké stíhačky

21:23 Skyfox? Česká cesta k pilotům pro americké stíhačky

Modernizace českého taktického letectva nabírá na obrátkách. Nové podzvukové letouny L-39 Skyfox, kt…