Německo je země, která čelí možná dosud největší migrační vlně ve své historii. Tato vlna vyvolává velké pnutí ve společnosti. Část Němců toho má podle všeho plné zuby a přeje si, aby kancléřka Angela Merkelová skončila v nejmocnější politické funkci v zemi. Pochodovali Berlínem pod heslem „Merkelová musí pryč“.
„Někteří demonstranti nesli transparenty s hákovým křížem, jiní se spokojili s transparenty s protiuprchlickými texty. Demonstrantům bylo umožněno poklidně projít ulicemi Berlína, dokonce i kolem německého kancléřství. Za dohledu policejních těžkooděnců,“ píše kanadský zpravodajský server.
Ulicemi města pochodovali však také demonstranti, kteří nahlas podporovali politiku otevřených dveří. „Řekněme nahlas, že jsou zde uprchlíci vítáni,“ volali pochodující Němci z druhé skupiny. Nesli také transparenty s nápisem „Berlín bez nácků“ nebo „Vítejte, uprchlíci“.
Celý text v angličtině naleznete zde
Odpůrce i příznivce politiky otevřených dveří od sebe oddělili již zmínění policejní těžkooděnci.
Uprchlická krize štěpí i politickou scénu. Kanadský zpravodajský server prohlašuje, že strana Die Linke se původně stavěla k uprchlíkům vstřícně, ale její předsedkyně Sahra Wagenknechtová vyzvala po pokusu o teroristický útok v Ansbachu k přehodnocení politiky otevřených dveří. Ukazuje se totiž, že s sebou masivní příliv uprchlíků nese tak velké problémy, že k jejich vyřešení nestačí dnes již dobře známé heslo Merkelové „zvládneme to“. Spolustraníci za to Wagenknechtovou vyzvali k rezignaci. Není bez zajímavosti, že se Wagenknechtové dostalo podpory z nečekaného zdroje. Podpořila ji Alternativa pro Německo (AFD).
V prohlášení zveřejněném 25. července na serveru The Local Wagenknechtová uvedla: „Přestože si na konkrétní vysvětlení toho, co se vlastně v Ansbachu přesně odehrálo, musíme ještě počkat, můžeme již konstatovat následující: události posledních dnů dokazují, že je integrace velkého množství uprchlíků spojena s velmi závažnými problémy, s problémy svým rozsahem daleko závažnějšími, než jak nám kancléřka loni na podzim tvrdila.“
Tento komentář se u politiků Die Linke nesetkal s vlídným přijetím. Za Wagenknechtovou se ovšem postavili politici ze strany Alternativa pro Německo (AfD). Jeden ze členů této pravicové strany André Poggenburg skrze svůj twitterový účet Wagenknechtovou přímo vyzval ke změně její politické platformy.
Wagenknechtová si za svou pozici vůči imigrantům, kterou mnozí Němci vnímají jako fašistickou, již vysloužila i velkou pozornost skupiny „Protifašistická iniciativa“, která se na německou političku zaměřila po zveřejnění jejích protiimigračních výroků.
Již na konci května došlo na sjezdu levicové strany Die Linke v německém Magdenburgu k incidentu, kdy se jakýsi aktivista dokázal prodrat až ke stolu, kde seděla Wagenknechtová, a mrštil jí dort do tváře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp