Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968

20.12.2024 11:45 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Ivan Hoffman nově exkluzivně pro ParlamentníListy.cz píše o pokusech napravit kapitalismus zmršený Bruselem. Snahy o reformu podle někdejšího komentátora Českého rozhlasu obvykle neřeší příčiny problémů, čehož důkazem může být třeba československý rok 1968. Lidé volající po reformě jsou podle něj vždy součásti bubliny systému, bez kuráže a představivosti ke skutečné nápravě.

Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Ví se sice, že potok nelze překročit nadvakrát, ale stejně se to vždy zkouší. Když se ukáže, že společenský systém nefunguje, místo aby byl nahrazen jiným, nahrazuje se jeho replikou ve víře, že tato fungovat bude. Generace, která vybudovala kapitalismus, přichází s tím, že je třeba vybudovat kapitalismus opravdový, který nahradí ten zmršený.

Tento příběh má svůj precedens v historii ne tak vzdálené. Na jaře roku 1968 politická elita přišla s nápadem vybudovat místo nepovedeného socialismu opravdový socialismus. Nakonec z toho nic nebylo, což pravicoví kritici rádi připomínají jako důkaz nereformovatelnosti socialismu. Když si dnes volnotržní motoristé oškliví oligarchický kapitalismus, a v globalistické akumulaci kapitálu spatřují levičáctví, s velkou pravděpodobností pracují pouze na tom, stát se zosobněním nereformovatelnosti kapitalismu.

Nicméně ano: Než se porouchaná věc vyhodí na smetiště, je dobré ji nejprve zkusit opravit. Každá metafora jak známo kulhá, dnes žijeme v době, kdy se na smetiště vyhazují i věci, které fungují, aby se hýbaly kšefty. Společenský systém ale není spotřebním nábytkem z IKEA. Změny režimů provázejí revoluce, kdy se kal zvedá ode dna, a tak než dojde na násilí v ulicích, je dobře, když mu předchází pokus o reformu. Je to krok, který je trestuhodné vynechat.

U pokusů nahradit politický systém jeho kopií se vždy vnucuje podezření, že se za řečmi o změně skrývá pouze obyčejná snaha dostat se (anebo vrátit se) ke korytu. Sice se ohnivě kritizují neduhy systému, mluví se o jeho deformacích a slibuje se návrat k původnímu ideálu, ale jak „reformisté“ naloží s politickým mandátem, konkrétní nejsou. Jsou-li tázáni na know-how, mlží. Pro změny, které lze od politiků reálně očekávat, se používá adjektivum „kosmetické“.

Kritici bruselské byrokracie neslibují voličům, že ji přestanou respektovat. Kritici Green Dealu neslibují, že zastaví investice do nerentabilních alternativních zdrojů energie. Kritici politických neziskovek, které prosazují cizí zájmy, neslibují jejich zrušení. Kritici vyvádění peněz z naší ekonomiky zahraničními vlastníky neslibují, že odliv miliard zatrhnou. Kritici šikanování podnikatelů neslibují, že zruší regulaci, aby každý mohl svobodně vyrobit, dopěstovat a prodat cokoli, co od něj kdokoli bude chtít koupit. A kritici islamizace Evropy, neslibují, že k nám nechtění migranti od sousedů projdou „jen přes jejich mrtvoly“.

Politici, kteří mají plnou hubu nutných reforem, zkrátka nevyřeší příčiny problémů. Nejspíše ale ani důsledky problémů. Slibují, že absurdity importované z Bruselu budou kritizovat. Ne, že je odstraní. Ke vzpouře nemají kuráž. Místo aby cokoli změnili, vysvětlí, proč to nejde. Co je ale horší, nemají ani představivost, co by udělali jinak, než minule, kdyby k tomu odvahu měli. Ze systémové bubliny, ve které ruka trhu vysála veškerý kapitál do několika málo kapes, a tím pádem se dosoutěžilo, by reformovatelé kapitalismu rádi přesídlili do stejné bubliny, ve které by se ale pro ruku trhu našla nějaká práce. Jenomže kapitalismus chřadne proto, že ruka trhu je se vším úspěšně hotova.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bylo by to na dlouhou debatu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Cach , 20.12.2024 15:44:49
A s některými diskutéry by mohlo dojít i na inzultace. Nevím, proč jsou někteří z dnešního Ivanova článku tak nadšení. Vždyť ve svém článku kritizuje kritiky nenabízející řešení a sám také žádné řešení nenabídl. Filosofovat nemá smysl. Smysl má diskuse, kde diskutující nastíní své vlastní představy, jak by to či ono mělo fungovat. Samozřejmě, že mnoho představ může být zavádějících, ale jen v takové diskusi se může najít reálné řešení. Jsem snad o rok či dva starší než Ivan a šedesátá léta, která vyvrcholila rokem 1968 pamatuji jako středoškolák a posléze voják základní služby. Ani já, ani Ivan nemůžeme spolehlivě odpovědět na otázku, jak by projekt Socialismus s lidskou tváří dopadl, nebýt zásahu vojsk Varšavské smlouvy. Nicméně pokládám rok 1968 za hledání tzv. Třetí cesty. Protože jsme zažili jedno i druhé a obojí je špatné, musíme se ke hledání Třetí cesty vrátit. Jak by měla vypadat, musí vzejít z diskuse. Problém je v tom, že v současné době na tu diskusi máme horší podmínky, než byly na jaře roku 1968. Ti co drží naše otěže a naše náhubky, jsou daleko silnější, než tehdejší Politbyro v Moskvě a žádné pokusy nám neumožní, aniž by museli vojensky zasahovat. Oni nás totiž vlastní - jsme kolonií. Z Moskvy nás nevlastnili, jen ovládali. A zbavit se vlastníků je daleko obtížnější.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…