„Je to další recidiva porušení ukrajinské legislativy ze strany těchto politiků,“ stojí v tiskové zprávě velvyslanectví a odkazuje především k rezoluci Valného Shromáždění OSN, která byla schválena v roce 2014. Rezoluce potvrzuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a vyzývá členské země vyvarovat se „jakýmkoli krokům, jež by mohly být interpretovány jako uznání změny statusu ukrajinského Krymu,“ píše se v textu.
Zmínění politici jsou na Krymu součástí širší české výpravy. Mezi dalšími členy je prý například i proputinovská aktivistka Jelena Vičanová z Ústí nad Labem. „Ta mimo jiné hájí sovětskou okupaci Československa z roku 1968, v listopadu 2015 například organizovala setkání na Albertově, kde vedle sebe na pódiu vystoupil prezident Miloš Zeman a antiislamista Martin Konvička“, uvádí server HlidaciPes.org. S Ústeckým krajem má co dočinění i Zdeněk Pešek, ředitel Střední školy obchodu a služeb v Teplicích. Ten veřejně vystupuje jako podporovatel prezidenta Miloše Zemana a neúspěšně se zkoušel dostat do Poslanecké sněmovny v parlamentních volbách.
Další členkou české výpravy na Krymu je i bývalá zastupitelka Ústeckého kraje za Suverenitu Květa Rybárová, která v minulosti kandidovala v krajských volbách i za KSČM. Členem je údajně i redaktor Parlamentních listů Jan Rychetský, který má od roku 2015 zákaz vstupu na Ukrajinu.
Na Krymu byl vloni v souvislosti s výročím anexe i Jaroslav Holík, dříve zvolen jako nestraník za KSČM, nyní člen vedení SPD. IV. Jaltského ekonomického fóra se pak zúčastnil i europoslanec Kohlíček a senátor Doubrava.
Celá zpráva zde
Jak dříve informoval HlídacíPes.org, na Krym vloni odjel místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v čele delegace Ústeckého kraje. České Ministerstvo zahraničí zaujímá neutrální postoj, cestu na Krym českým občanům sice nezakazuje, ale zároveň ji nedoporučuje.
„Ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení,“ upozorňuje české Ministerstvo zahraničí podle serveru HlídacíPes.org. Z Ruské federace je vstup na Krym a jeho opuštění podle ukrajinské legislativy zakázáno.
„Ukrajina si vyhrazuje právo uplatňovat vůči příslušníkům cizích států, kteří hrubě a opakovaně porušují pravidla vjezdu na okupovaná území, celé spektrum sankcí, vymezených v ukrajinské legislativě,“ stojí podle serveru v reakci ukrajinské ambasády v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: sla