Koudelka konstatuje, že v případě jmenování vlády prezident rozhoduje, a tak je otázka, jak dlouho by vedl spor s většinou sněmovny, která by jiné vládě odmítala dát důvěru. Daleko větší problém však vidí v Drahošových slovech ohledně nevyhlášení referenda o EU. Zde varuje dokonce před tím, že by Drahoš mohl svým krokem porušit ústavu.
„Celostátní referendum stanoví ústavní zákon. Vůči němu nemůže prezident uplatnit veto a lze jej vyhlásit i bez jeho podpisu. Referendum se koná, nastanou-li podmínky stanovené ústavním zákonem. Iniciátorem obvykle je parlamentní komora nebo petice určeného počtu občanů. Prezident bývá pověřen kontrolou tohoto procesu,“ konstatuje Koudelka. Podle jeho názoru, jsou-li splněny podmínky pro vyhlášení referenda, není možné, aby jej prezident znemožnil.
Původní text ZDE.
Z hlediska politického pak vnímá Koudelka Drahošův výrok jako pohrdání práv občanů, aby v referendu rozhodovali o vážných otázkách veřejného zájmu.
„Jestliže lid mohl rozhodnout o vstupu do Evropské unie, je demokraticky způsobilý rozhodnout o výstupu z tohoto útvaru. Žádná říše není věčná. Nebyla to Říše římská, habsburská, třetí říše a ani Sovětský svaz. Věčná nebude ani Evropská unie. Každý evropský stát se může ucházet o členství a každý člen může vystoupit. Je logické schválit akt o vystoupení obdobně jako o vstupu, což u nás bylo referendem,“ zmínil Koudelka s velkou kritikou profesora Drahoše.
„Kandidát na prezidenta, který jím ještě není, již oznamuje, jak bude ústavu ignorovat,“ zakončil.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef