Drahý výlet za státní prachy? Politik objevil prů*er poslanců, jejich verze možná nesedí

23.05.2019 21:36 | Zprávy

Místopředseda Strany svobodných občanů Radim Smetka se na svém Facebooku vyjádřil k aktuální kauze „výletu politiků do Peru“. Smetka příspěvek o tom, jak několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny včetně prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslava Kaly vyjelo do Peru a podniklo tam několik výletů po turistických místech včetně slavného Machu Picchu, okomentoval dosti kriticky a ukázal i na vysoké ceny ubytování v oblasti, které měl včetně letenek uhradit stát. Kala dokonce nejdříve tvrdil, že je v Peru zcela sám soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Drahý výlet za státní prachy? Politik objevil prů*er poslanců, jejich verze možná nesedí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

„Tohle je moc zajímavý a je docela škoda, že to novinářka nerozvrtala víc,“ začíná svůj příspěvek Smetka. A k cestě Poslanců píše: „Rozhodně bych nikomu nechtěl upírat den volna během delší pracovní cesty, ale říct, že si v den volna skočím na Machu Picchu, je prostě bullshit. Rozhodně to nefunguje tak, že byste se jednoho dne probudili v Limě a řekli si: dneska pojedu na výlet na Machu.“

Podle „to není jak do Krumlova z Prahy“: „Aby se člověk podíval na Machu, musí sednout v Limě na letadlo do Cuzca. Tam i zkušenější lidé musí chvíli zůstat, aby si zvykli na vysokou nadmořskou výšku. Pak se dá vyrazit vlakem, taxi nebo busem do Ollantaytamba nebo hypoteticky přímo do Aguas Calientes, kam jezdí jen vlak a odkud se chodí na Machu. Ten vlak je nejdražší položka dovolené v Peru. Noc v Aquas Calientes je taky velmi drahá.

„Nechci tvrdit, že není možné hypoteticky zvládnout cestu vlakem z Cuzca do Aquas Calientes, rovnou na bus na odpolední prohlídku Machu, a pozdě večer vlakem zpátky, ale byl by to slušnej zápřah. Normální lidé spí noc v Ollantaytambu, nebo Urubambě, noc v Aquas Calientes a po Machu se teprve vracejí do Cuzca,“ shrnuje.

Ke svému příspěvku Smetka připojil i odkaz na článek Terezy Horažďovské na serveru iDnes.cz a vzkazuje jí: „Myslím, že se novinářka měla pídit po konkrétním itineráři cesty a ptát se, kdo platil vlak do Aquas Calientes, zda to fakt zvládli za jeden jediný den z Cuzca na Machu a zpátky, a pokud ne, kdo platil nocleh v Aquas Calientes, proč vůbec potřebovali do Cuzca, když jsou úřady v Limě (to totiž fakt vypadá, že si udělali aklimatizační dva dny v Cuzcu, aby zvládli Machu) atd.“

„No anebo bychom se všichni měli ptát, jestli jako daňoví poplatníci potřebujeme tyto cesty politikům platit a jestli nám vůbec k něčemu jsou,“ píše Smetka závěrem příspěvku.

Smetka popisuje situaci o tom, jak několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem Kalou podniklo služební cestu do jihoamerického Peru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…