Podle Filipa by změny ve vládě pomohly, protože otázka důvěry je spojena s otázkou důvěryhodnosti. A po prohlášení ministra Ťoka o tom, že nečekali sníh, se dle Filipova názoru jeho důvěryhodnost blíží nule. U ministra Petříčka měl výhrady k jeho prohlášení, že oslavy Stepana Bandery jsou věcí Ukrajiny. „To prohlášení je ukázkou toho, že pan Petříček vůbec nechápe to, že to není vnitřní otázka Ukrajiny, oslava Stepana Bandery, protože vyvražďování volyňských Čechů na Ukrajině bylo rukou banderovců,“ prohlásil. Miroslav Poche si nemyslí, že by bylo potřeba někoho vyměnit, ale jedním dechem dodal, že to záleží na úvaze premiéra Babiše a Jana Hamáčka, jako předsedů koaličních stran. Podle něj o tom nebude rozhodovat Vojtěch Filip, protože nemá ani pravomoc, ani sílu něco takového prosadit. Tomáš Petříček má dle jeho informací silnou podporu sociální demokracie a zmínil, že podle prohlášení obou předsedů se žádné změny teď nechystají.
Moderátorka na to ovšem namítla, že komunisté umožnili vznik vlády a hlasovali pro její zákony, takže je logické, že chtějí mít vliv na její složení. Poche nejdříve řekl, že pro ČSSD byla podpora od KSČM překvapením. Podle něj komunisté od revoluce nebyli v souladu se zahraničněpolitickým směřováním ČR, takže je logické, že Petříček čelí jejich tlaku, v otázce Dana Ťoka vidí Poche klientelismus. „Pan Filip je znám ve Sněmovně jako král vyjednávání v zákulisí, trafik a postů. A pan Ťok tohle odmítl a odmítl jmenovat lidi z okolí pana Filipa do různých dozorčích rad a statutárních orgánů firem, které spadají pod Ministerstvo dopravy,“ rozjel se Poche i přes protesty Filipa, že tyto řeči nebude poslouchat.
„Pane europoslanče, naučte se prosím vás počítat,“ vmetl Filip odpověď Pochemu. „Jde o menšinovou vládu a pro sociální demokracii nemohlo být překvapením, jestli jí KSČM podpoří nebo nepodpoří, protože to bylo vyjednávání ve formátu ANO, KSČM, ČSSD, KSČM. Takže jestli vy jste u toho nebyl nebo jste se nemohl zúčastnit, protože jste výrazně svým jednáním poškozoval sociální demokracii, svým jájíčkovstvím, kdy jste vy a jenom vy chtěl být ministrem zahraničí, přitom jste jasným způsobem dokázal, že vy jste ten pražský kmotr, který vyjednává,“ vmetl zřetelně dotčený Filip Pochemu na jeho „hloupé invektivy“. Bránil se, že on o ničem takovém nevyjednává a má k tomu i usnesení ústředního výboru strany, podle kterého prý nemá jít o posty. O posty ve státní správě požádal prý jen proto, aby měl informace a „unesl odpovědnost, že budeme podporovat menšinovou vládu“.
„A to, jestli máme nebo nemáme nárok, nezáleží na vás, pane europoslanče. Naučte se počítat, jestliže KSČM řekne, že dál nebude podporovat tuto vládu, tak nejen, že kdykoliv může ta vláda padnout, při hlasování o nedůvěře a při, promiňte mi, šaškárně, kterou předvádí klub sociální demokracie, že nepřijde na hlasování o důvěře vlastní vládě, tak my můžeme kdykoliv tu vládu...“ nedokončil Filip svou verbální kanonádu, protože byl přerušen moderátorkou. Ta se ptala, zda je toto na stole. „Zatím není,“ odpověděl Filip a zmínil, že KSČM si dělala analýzu, zda vláda plní to, na čem se s KSČM dohodla. A dospěla k názoru, že ano.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas