"Navrhovaná novela zákona vychází především ze dvou základních faktů - zaprvé aby rozhodnutí o devalvaci musel vždy kontrasignovat premiér, a zadruhé aby jmenování členů dozorčí rady ČNB probíhalo stejnou formou jako jmenování ústavních soudců," popisuje Vladimír Dryml ve svém tiskovém prohlášení.
"Důležitým podnětem pro tuto novelu je především fakt, že náhlá výrazná devalvace je podle mého názoru velmi dobře manipulovatelná ve prospěch spekulantů, informovaných zaměstnanců banky a předem obeznámené investory. Tito lidé vydělali obrovské částky, ovšem za cenu zničujícího dopadu na úspory všech občanů ČR, které vede k výraznému zdražení prakticky všeho a katastrofální dopad bude také pro nemocné české zdravotnictví," dodává.
Pokud se neomezí pravomoce ČNB, Dryml se obává, že za rok bude dozorčí rada postupovat stejně – a opět devalvuje korunu. Současný stav ukazuje, že podobný zákon měl vzniknout již dávno - je přece logické že rozhodnutí, které tolik ovlivní celou naši zemi a státní rozpočet, by měl schvalovat také premiér. To samé platí o dozorčí radě - ta by měla být pečlivě sestavená z důkladně vybraných osobností, abychom jako zákonodárci měli přesnou představu, kdo rozhoduje o finanční situaci a majetkových poměrech v naší zemi," míní senátor.
"V neposlední řadě je také faktem, že se na Senát ČR obrátilo několik advokátů, kteří chtějí podat žalobu na ČNB. Takové spory jsou důsledkem nezávislosti České národní banky, která se i za velmi zvláštní rozhodnutí nemusí nikomu zodpovídat," uzavírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan