Jan Krzysztof Ardanowski, bývalý ministr zemědělství, se postavil za polské zemědělce.
„(Protesty) vydrží, dokud se nezmění ta pitomá politika EU. Dokud to nebude hotové. Zemědělci v Evropě se domnívají, že politika EU vůči evropskému zemědělství je špatná, je to politika, která ničí zemědělství ve jménu dopadu zemědělství na změnu klimatu, což se obtížně prokazuje,“ zaznělo z úst exministra.
Z jeho rozhovoru cituje i server polského deníku Rzeczpospolita.
Podle Ardanowského je celá záležitost „pravděpodobně o ovládnutí tohoto trhu velkými korporacemi“. A problém podle něj je, že stávající vláda nemá v ruce dost nástrojů, se kterými by polským zemědělcům mohla opravdu pomoct.
Nešetřil však ani Ukrajince. Ti by podle něj při posílání své zemědělské produkce do Polska měli mít na paměti, co všechno Polsko udělalo pro Ukrajinu od prvních dnů ruského vpádu od února 2022 až dodnes.
„Ukrajinci těžili z polské pomoci, když jsme je zachránili. Neudělali jsme to proto, abychom očekávali vděk, ale nečekali jsme ani nevděk. Ukrajinci argumentují, že každý by měl brát ohled na své zájmy, přičemž zapomínají, že Polsko má při obraně své ekonomiky a zemědělství také své národní zájmy,“ zdůraznil.
Ukrajinci se podle jeho názoru chovají vůči jednotlivým členským státům, včetně Polska, arogantně a drze, protože prohlašují, že je pro ně partnerem k jednání Evropská komise, případně Evropský parlament, a nevidí důvod vést diskuse s jednotlivými členskými státy. Tak to vidí bývalý polský ministr zemědělství. „Ukrajina přežila první měsíce války jen díky pomoci Polska,“ zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.