„Boom akciových trhů bohužel není způsoben euforií, která by snad odrážela ideální stav ekonomiky. Já tento investiční boom označuji jako nový normální boom. Zahrnuje všechny standardní mechanismy, ale chybí ten základní pocit. Nejsme svědky žádného optimismu. Stávající boom na akciových trzích je poháněn jen strachem a obavami,“ řekl Shiller. Evropské a americké akcie zakončily v pátek na svém rekordním maximu. To se týkalo akcií na trzích v Londýně i ve Frankfurtu. Podle Shillera jsou evropské akcie, včetně těch německých, v porovnání s akciemi ve Spojených státech ještě stále ve fázi vývoje.
„V tuto chvíli neexistuje příliš mnoho alternativ. Nacházíme se v období extrémně nízkých úrokových sazeb,“ komentuje Shiller. Business Insider připomíná, že úrokové sazby snížila na minimum Evropská centrální banka, která tak chtěla nastartovat skomírající ekonomiku eurozóny. Kritici tohoto opatření se však obávají, aby se vzhledem k tak dostupné hotovosti nezačaly vytvářet na trhu akcií a nemovitostí bubliny, které by mohly brzy „splasknout“. „To je dost dobře možné. Riziko vzniku takových bublin opravdu existuje. Za to ovšem Evropská centrální banka nemůže. Hlavním viníkem je spíš globální pesimismus,“ je přesvědčen nobelista Shiller.
Pokud by měl on sám v současné době investovat, učinil by tak v oblasti ropného průmyslu. „Je to obtížné, ale myslím, že doba uzrála na investici do ropy a růstu cen ropných produktů. Ceny jsou nyní skutečně nízké a lze se domnívat, že na tak nízké úrovni nezůstanou. Na to bych si byl ochoten i vsadit,“ řekl Shiller, který získal Nobelovu ceny za rok 2013 společně s dalšími dvěma americkými akademiky za výzkum na finančních trzích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro