Důchodci a děti zřejmě budou méně doplácet za léky

23.03.2017 11:46 | Zprávy

Důchodci a rodiny s dětmi do 18 let zřejmě budou od příštího roku méně doplácet za léky. Roční limity na doplatky pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měly snížit podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Novelu dnes podpořil zdravotnický výbor. Po překročení limitu pojišťovny vracejí pacientům peníze, které zaplatili navíc.

Důchodci a děti zřejmě budou méně doplácet za léky
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes řekl, že opatření bude mít finanční dopad do 0,5 miliardy korun a ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na příští rok s těmito náklady počítá.

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) žádala, aby ministerstvo informovalo pacienty, které doplatky na léky jsou do ochranného limitu započítávány. Do hranice se totiž nezapočítávají doplatky na všechny léky. S tím souhlasili i zástupci lékárníků a majitelů lékáren. „Požádal bych, aby veřejnost byla informována, aby nepočítala s tím, že jakýkoliv doplatek bude započítán,“ poznamenal prezident lékárenské komory Lubomír Chudoba. Podle Ludvíka výši doplatku může sdělit pacientům lékárník, obecně je ale započítáván zpravidla doplatek na lék, který je v konkrétní skupině nejlevnější.

Předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) zase poznamenal, že novela nezohledňuje konkrétní situaci jednotlivců. Podle něj by někteří senioři limit vůbec nepotřebovali, naopak u některých by mohl být limit ještě nižší.

Výbor ani ministerstvo zdravotnictví nepodpořily pozměňovací návrh exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který by rozšířil pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Na odstranění některých preskripčních omezení se přitom ministerstvo loni s praktickými lékaři dohodlo.

Praktičtí lékaři v současnosti musí kvůli předepisování některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař smí lék předepsat, ale pacient si pak musí léčivý přípravek zaplatit a nemá nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. „Praxe dokladuje, že regulace je zbytečná a dehonestuje praktické lékaře. Omezení je zavedeno pouze jako obstrukční mechanismus, který má hlídat výdaje ze zdravotního pojištění,“ poznamenal Heger.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,59 miliardy korun, výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …