Je to jen důkazem, že při trvající absenci zákona o státní správě se funkcí v této „provozní" sféře státu, tedy na ministerstvech, chopilo obrovské množství různých manažerů, poradců, poradců poradců, náměstků pro cosi a tak podobně," uvedla Vladimíra Dvořáková v rozhovoru pro Literární noviny.
Profesorka Dvořáková, která vyučuje politologii na Vysoké škole ekonomické se mimo jiné děsí schváleného zdanění hazardu. „Okolnosti přijetí tohoto zákona nakonec vedly k tomu, že nyní mnozí poslanci kroutí hlavou a tvrdí, že s hrůzou zjišťují, co že to vlastně schválili. A pokud je parlament překvapen tím, co sám schválil, tak už to o čemsi vypovídá," kritizuje politiky.
Související: Titanik se potápí. Profesorka Dvořáková o Babišovi a korupci
Dvořáková v rozhovoru vzpomíná i na setkání s prezidentem Václavem Klausem. „Jistě, stát nikdy nefungoval dokonale, ale mnohé problémy jsme vždy vnímali jako důsledky přechodného období a podobně.
Mimochodem, depolitizace státní správy byla jádrem mého prvního konfliktu s Václavem Klausem. V televizi v přímém přenosu jsem se zeptala, jak je možné hovořit o ukončení transformace, když nedošlo k transformaci státní správy, načež on mi odpověděl: ‚Jak mi vy, jež jste docentkou univerzity, jíž já jsem profesorem, můžete klást takové otázky?‘" vzpomíná Dvořáková.
Dalšími tématy knihy bude i český lobbing a jeho srovnání se zahraniční, „správnou" verzí. Také privatizace v 90. letech, stav vlády a dosazování na posty ministrů nebo třeba možnost řešení, jak státu pomoci.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan