Na téměř tři hodiny se protáhly úvodní body šestého letošního jednání Rady České televize. Nejprve se tábory zastánců a odpůrců současného generálního ředitele ČT střetly o to, zda by se nemělo znovu hlasovat o usnesení z minulé schůze, které vytklo Petru Dvořákovi porušení zákona a bylo schváleno jen těsnou většinou. Iniciovat znovuotevření tohoto bodu se pokusil právě šéf České televize. Argumentoval tím, že z technických důvodů nemohl hlasovat místopředseda Rady Pavel Kysilka, který se zúčastnil jednání formou videokonference, ale v té době mu nefungovalo připojení. Svého cíle, aby se bod znovu projednával a znovu se o něm hlasovalo, však nedosáhl. To však byla jen slabá předzvěst toho, co se dělo v následujícím bodu programu.
V něm se totiž projednával jeho údajný střet zájmů. Návrh usnesení přednesl místopředseda rady Daniel Váňa, který jednání řídil, protože předseda Pavel Matocha se ze zdravotních důvodů zúčastnil schůze jen na dálku formou videokonference. Podle navrženého usnesení je Petr Dvořák ve střetu zájmů kvůli tomu, že Česká televize zřetelně četněji než o jiných srovnatelných galeriích informuje o jeho rodinné Leica Gallery Prague. „Je překvapivé, že se usnesení připraví bez toho, že by se to konzultovalo s tím, koho se to týká,“ odstartoval generální ředitel vyhrocenou debatu, čímž mimoděk vyvolal vzpomínky na tom, že za bývalého složení rad to fungovalo takřka tak, že bez jeho souhlasu se ani lístek na stromě nepohnul.
Ze stížnosti se ztratila ta o střetu zájmů generálního ředitele
Na jeho stranu se postavil radní Zdeněk Šarapatka, který obvinil ty, co se chystají usnesení schválit, že postupují podle plánu odvolat Petra Dvořáka z funkce generálního ředitele. „Říkáte si, když nám nevyšla statistika, pojďme na to jinudy. Hledá se bič na to, jak odvolat generálního ředitele. Kde máte, vy všichni, co prahnete po hlavě Petra Dvořáka, jasný a pádný důkaz o tom, že generální ředitel zneužil své pravomoci a úkoloval podřízené pracovníky, aby o Leica Gallery informovali ve vysílání České televize?“ zvolil radní při obhajobě vládce Kavčích hor tuto řečnickou otázku. Téma dále zlehčoval a podivoval se nad tím, proč se tak stará záležitost vůbec vytahuje.
Pavel Matocha mu vysvětlil, že se stížnost z podzimu 2019 nikdy nedořešila. „Navíc tato stížnost na možný střet zájmů generálního ředitele ve věci Leica Gallery se ztratila z excelovské tabulky stížností, a to z prostředku, navíc před nástupem nově dovolených radních na jaře minulého roku. Kdo to vymazal? Ptal jsem se na to, ale nikdo mi na to neodpověděl,“ upozornil předseda Rady ČT. „Gumování excelových tabulek? To je úplně směšné, to ani nemá cenu komentovat. A připadá mi, že zloděj křičí, chyťte zloděje. Takoví lidé mají mravní právo schválit usnesení, které má za cíl ukřižovat generálního ředitele? Mají dvacet tun másla na hlavě,“ rozlítil se radní Šarapatka.
Mám svolat redaktory a říct, ať netočí o mé galerii, žasl ředitel
A generální ředitel Petr Dvořák se na předsedajícího obořil: „Jak byste si to představoval, že si svolám redaktory a řeknu jim, ať netočí nic o Leica Gallery Prague, kde mám nějaký podíl? To je přece úplně absurdní!“ Odmítl střet zájmů a připomněl, že on sám editoriální politiku zpravodajství veřejnoprávní televize neovlivňuje. Co ale ovlivnil, byly postoje radních. Ti bezprostředně před první přestávkou navržené usnesení neschválili. Pro tvrzení, že generální ředitel je ve střetu zájmů kvůli zřetelně četnějšímu informování o jeho rodinné Leica Gallery Prague, hlasovala jen pětice Hana Lipovská, Jiří Kratochvíl, Daniel Váňa, Pavel Matocha a Roman Bradáč, zatímco další čtyři byli proti a další čtveřice se zdržela hlasování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník